ABD, İran'a yaptırımları kaldırma şartlarını sundu

Video: ABD, İran'a yaptırımları kaldırma şartlarını sundu

ABD ile İran arasındaki Viyana görüşmelerinde masada Nükleer Anlaşmaya dönülmesi var. Müzakerelerde Washington yönetimi yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yol haritasını İran'a sundu. Ancak ABD'li yetkililere göre kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.

ABD, İran'ın nükleer anlaşmaya dönüş için şart koştuğu yaptırımların kaldırılmasına ilişkin yol haritasını belirledi. Ancak müzakerelerde iki ülkenin beklentileri arasında önemli farklar henüz aşılamadı.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da İran ile 4+1 ülkeleri arasında devam eden Nükleer Anlaşma görüşmelerinde İran'ın talebi "ABD yaptırımlarının kaldırılması"ydı. ABD tarafı hangi yaptırımları ne şekilde kaldıracağını İran'a iletti. Görüşmeleri üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı Yetkilisi, telekonferans yoluyla düzenlediği brifingde değerlendirdi.

ABD'li yetkiliye göre İran'a sunulan öneride yaptırımlar, "Nükleer anlaşma kapsamında kaldırılacak yaptırımlar", "Anlaşmayla ilgisiz olan ve devam edecek olan yaptırımlar" ve "Nükleer anlaşma kapsamında kaldırılıp kaldırılmayacağı değerlendirilmesi gereken yaptırımlar" olarak 3 kategoride toplandı. ABD'li yetkili, görüşmelerde olumlu mesafe kat edilmesine rağmen, henüz makas değiştirecek düzeyde ilerleme sağlanamadığını belirtti.

ABD'li yetkilinin açıklamalarının aksine İran Lideri Ruhani, yüzde 60-70 ilerleme sağlandığını söylemişti. Washington yönetimi tarafından İran'a uygulanan yaklaşık bin 500 yaptırım bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS