hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Beethoven'ın saç telleri incelendi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Duyma kaybı yaşamasına rağmen klasik müziğin en önemli bestecilerinden biri olan Beethoven’e ait saç telleri bilim insanları tarafından incelendi. Alman bestecinin neden işitme sorunu yaşadığı belirlenemedi. Ancak karaciğer hastalığına yakalanmasına genetik olarak yatkın olduğu ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın en ünlü ve en etkileyici senfonilerine imza atan alman besteci Ludwig Van Beethoven'ın saç telleri incelendi. Sanatçının neden duyma kaybı yaşadığı araştırıldı. Beethoven'ın saç telleri Almanya’daki müzeden alındı.

  Ünlü besteci ölümünden önce işitme kaybı dahil neden sağlık sorunları yaşadığının araştırmasını istemişti. Bilim insanları saklanan saç tellerini incelendi.

  Beethovenın saç telleri incelendi

  İngiliz Cambridge Üniversitesi'nin liderlik yaptığı çalışmada Beethoven’in neden duyma kaybı yaşadığı belirlenemedi. Karaciğer hastalığınaysa genetik yatkınlığı olduğu keşfedildi. 1827'de 56 yaşındayken hayatını kaybeden Beethoven’in bunun yanı sıra hepatit b taşıdığı belirlendi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapılan araştırma ile ilgili “Hasta olmasaydı eserleri nasıl olurdu bilmiyoruz. Beethoven'ın hastalıkları beethoven mitinin bir parçasıdır. İşitme kaybına neyin neden olduğuna dair basit genetik bir neden bulamadık. Kalıtsal işitme kaybı formlarında yer alan genlerde zararlı, kalıtsal bir neden yoktu. Baktığımız 3 hastalık vardı. Duyma kaybı, gastrointestinal şikayetler ve karaciğer hastalığı. Karaciğer hastalığını tespit edebildik. Şimdi genetik faktörlerin, alkolün ve hepatitin bununla etkileşime girdi ve karaciğer hastalığını tetiklediğini keşfettik.” ifadeleri kullanıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow