Burseya'da göğüs göğüse çatışmalar - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 3

Burseya'da göğüs göğüse çatışmalar - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 3

CNN TÜRK haber merkezinin hazırlayıp Zeytin Dalı Harekatını anlattığı haber dizisinin üçüncü bölümünde, çatışmaların en yoğun olduğu noktalardan biri olan Burseya Dağı'nda yaşananlar var. İşte Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı birliklerin hem doğa hemde teröristlerle girdikleri o mücadele anları...

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burseya Dağı ilk önemli hedefti

Burseya Dağı, 848 metre yüksekliğe sahip. Kilis ve Azez'in de hemen karşısında. Terör örgütünün Kilis ve Azez' e düzenlediği roket saldırılarının üssü. Zeytin Dalı Harekatı'nda da ilk ve önemli hedeflerden biri oldu.

Yeraltı tünelleri ve hendekler vardı

Terör örgütünün en yoğun yığınaklarından biri Burseya Dağı'ndaydı. Teröristler yer altından bir birine bağlı kule şeklinde yapılar, yer altı tünelleri, metrelerce uzunluğunda hendekler inşa etmişlerdi.

Hava şartlarıyla da mücadele edildi

Burseya Dağı, Türk savaş uçakları ve obüslerin vurduğu ilk hedef aldığı noktalardan biriydi. Operasyon sırasında şiddetli yağmur vardı. Hava şartları kötüydü. Yağmur araziyi çamura çevirmiş, yoğun sis görüşü engelliyordu. Mehmetçik ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri kahramanlık destanı yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazeteciler de çatışmalara tanık oldu

Bu zor şartlar altında gazeteciler de en ön saflarda en özel görüntüleri almak için mücadele ediyordu.

Özgür Suriye Ordusu birlikleri (ÖSO) kollarına renkli bantlar takmışlardı. Amaç teröristlerin sızma girişimlerini engellemekti. Zira arazi ormanlık hava şartları da oldukça zorlayıcıydı. Gazetecilerin bölgeye yaklaşmaları da engelleniyordu. CNN TÜRK Haber Koordinatörü İrfan Sapmaz da kimliğini gizleyerek, Liva Şemal grubuyla cephe hattına giren ilk gazetecilerden biri oldu. Canlı yayınlarla Burseya Dağı'nda yaşanan çatışmaları anbean Türkiye ve dünyaya aktardı.

Yüzden fazla terörist öldürüldü

Yoğun çatışmalar sonucunda Mehmetçik ve ÖSO birlikleri yüzden fazla teröristi etkisiz hale getirdi. Kahramanca mücadele sonrası diğer teröristler ise kaçıyordu. Birlikler ilerleyişlerini sürdürürken bölgede araziye döşenmiş onlarca bombalı tuzak da vardı. Tek tek imha edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burseya Dağı'nın teröristlerden temizlenmesinin ardından harekatın başındaki isim 2. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Metin Temel, Burseya Dağı'na geldi. Mehmetçik ve ÖSO birliklerini tebrik etti.

İlk Şehit Haberi Darmık Dağı'ndan geldi

Kara harekatının başlamasıyla birlikte şehit haberi de geldi. Tunceli Komando Tugayı'nda görev yapan komandolardan Astsubay Musa Özalkan da başka bir bölgede Darmık Dağı çevresinde teröristlerle girilen çatışmada şehit oldu. Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk şehidiydi.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekat neden yapıldı?" adlı birinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekatın ilk günü yaşananlar" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Raco bölgesinde sıcak anlar" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Afrin merkezi çembere alındı" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Mehmetçik Afrin şehir merkezinde" adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı