Mehmetçik Afrin şehir merkezinde - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 6

Mehmetçik Afrin şehir merkezinde - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 6

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından biri gerçekleştirildi. Kahramanlık destanı yazıldı. 54 Mehmetçik şehit oldu. Resmi rakamlara göre, 4 bin 519 terörist etkisiz hale getirildi. Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı 58 gün sürdü. 18 Mart Çanakkale zaferiyle aynı günde Mehmetçik, Afrin şehir merkezini terörden arındırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TSK 5 gün boyunca sivilleri tahliye etti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri, 12 Mart günü Afrin şehir merkezini doğu, batı ve kuzey hattından tamamen kuşattı. Sivillerin tahliyesi için güney hattı açık bırakıldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, 5 gün boyunca sivillerin tahliyesini bekledi. Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre bu süre içinde Afrin şehir merkezinden yaklaşık 40 bin kişi tahliye edildi. Terör örgütü üyelerinin çoğu da kamuflajlarını çıkarıp sivillerin arasında Afrin'den ayrıldı.

Afrin merkeze operasyon 23.45'te başladı

Ve 17 Mart gecesi saatler 23:45'i gösterdiğinde Türk Özel Kuvvetleri, Afrin şehir merkezine operasyon başlattı. Operasyonunun başladığını Türkiye ve dünyaya CNN TÜRK duyurdu. Savaş uçakları ve obüsler, gece boyunca terör mevzilerini vurdu. Özel Kuvvetler, sızma harekatıyla şehir merkezine girdi. Bu çatışmalarda 136 terörist öldürüldü. 18 Mart sabahı Afrin şehir merkezi tamamen teröristlerden arındırıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

4 bin 519 terörist öldürüldü

Zeytin Dalı Harekatı, 2 ay 4 gün sürdü. 6 belde 282 köy, 23 dağ ve tepe, 50 stratejik nokta olmak üzere toplamda 332 nokta terör örgütünden temizlendi. Resmi rakamlara göre, 4 bin 519 terörist etkisiz hale getirildi.

54 Mehmetçik şehit oldu

Operasyonda 54 Mehmetçik şehit oldu, 236 Mehmetçik yaralandı. Cephede Türk Silahlı Kuvvetleri ile hareket eden Özgür Suriye Ordusu'ndan (ÖSO) ise 320 şehit vardı.

En büyük terör operasyonlarındandı

Türkiye tarihinde gerçekleştirdiği en büyük operasyonlardan birine imza attı. Zeytin Dalı Harekatı, kahramanlık hikayeleriyle teröre karşı gerçekleştirilen en önemli zaferlerden biri olarak tarihteki yerini aldı.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekat neden yapıldı?" adlı birinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekatın ilk günü yaşananlar" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Burseya'da göğüs göğüse çatışmalar" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Raco bölgesinde sıcak anlar" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Afrin merkezi çembere alındı" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.