Harekatın ilk günü yaşananlar - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 2

Harekatın ilk günü yaşananlar - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 2

CNN TÜRK haber merkezinin hazırlayıp Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın anlatıldığı haber dizisinin ilk bölümünde, operasyonun nedenleri ve niçinleri anlatılmıştı. İkinci bölümde, operasyonun başladığı o gün yani 20 Ocak 2018 tarihinde yaşananlar var.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

20 Ocak'ta operasyon başladı

Terör örgütünün Suriye'nin kuzeyinde kurmak istediği de facto yapı ve Akdeniz'e açılma hayalleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin 2018 Ocak ayında Afrin'e yönelik başlattığı operasyonla son buldu. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Afrin bölgesine girmeye başladı.

72 F-16 savaş uçağı 108 hedefi imha etti

20 Ocak 2018 günü, 8. Ana Jet Hava Üs Komutanlığı'ndan havalan tam 72 F-16, Afrin bölgesinde belirlenen 108 hedefe bomba yağdırmaya başladı. İşte böylece Zeytin Dalı Harekatı başlamış oldu.

Kara birlikleri 3 ayrı noktadan girdi

Hava Kuvvetleri'ne bağlı F-16 savaş uçakları, terör örgütünün mevzilerini vurmaya başladığında kara birlikleri de Afrin'e girmeye başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) bağlı özel kuvvetler ve komandolar, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte Fırat Kalkanı bölgesinde Azez'den Kilis Gülbaba mevki, Hatay Hassa ilçesi ve Reyhanlı hattında Cinderes’ten Afrin bölgesine girdiler ve çatışmalar başladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terörden arındırılan ilk yer Şinkal

Afrin'e giren birlikler oldukça hızlı ilerlemeye başladı. Operasyonun ilk gününde Şinkal köyü PKK/YPG terör örgütünden arındırılan ilk yerleşim alanı oldu.

DEAŞ'lı teröristler serbest bırakılıp silahlandırıldı

Mehmetçik ve ÖSO askerleri, Afrin bölgesine Doğu, Batı ve Kuzey'den girip ilerlemeye başladı. Operasyon sırasında YPG/PKK terör örgütü, cezaevlerinde tuttuğu yüzlerce DEAŞ'lı teröristi kendileriyle birlikte çatışmaları için serbest bıraktı ve silahlandırdı.

Teröristler Kilis'e roketle saldırdı

Operasyonun başladığı ilk günlerde Fransa'dan oldukça kritik bir hamle geldi. Fransa, Birleşmiş Milletleri (BM) acil koduyla toplantıya çağırdı. Birleşmiş Milletler bu çağrıya uydu, toplantı kararı aldı. Bu esnada terör örgütü Hatay'a bağlı Reyhanlı, Kırıkhan, Hassa ilçeleri ve Kilis'te sivil yerleşim alanlarına roketli saldırılarını arttırdı. 24 Ocak günü Kilis'te tarihi Çalık Camii ve Kazım Karabekir Mahallesi’ne 2 roket daha düştü. 2 kişi hayatını kaybetti, 4'ü çocuk 13 kişi yaralandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Burseya Dağı'nda sıcak çatışma

Afrin hattında ise Azez'den harekete geçen Mehmetçik, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte terör örgütünün ençok güvendiği noktalardan birine Burseya Dağı'na doğru ilerliyordu. O dakikalar CNN TÜRK Haber Koordinatörü İrfan Sapmaz'ın kamerasına yansımıştı.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekat neden yapıldı?" adlı birinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Burseya'da göğüs göğüse çatışmalar" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Raco bölgesinde sıcak anlar" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Afrin merkezi çembere alındı" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Mehmetçik Afrin şehir merkezinde" adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı