Harekat neden yapıldı? - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 1

Harekat neden yapıldı? - Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl - 1

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Suriye'nin Afrin bölgesine gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekatı 1. yılına giriyor. Peki, 1 yıl önce ne oldu? Türkiye, Afrin'e neden operasyon düzenledi? CNN TÜRK haber merkezinin hazırlayıp Zeytin Dalı Harekatı'nı anlattığı 6 bölümlük haber dizisinin ilk gününde bu soruların cevapları arandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Terör örgütü Afrin'i işgal etmişti

Afrin; Suriye'nin Halep şehrine bağlı ilçelerden biri. 6 beldesi bulunan ilçe, 2 bin km kare yüzölçümüne sahip. 2012 yılında Esad rejimi, Suriye'de başlayan çatışmaların ardından bölgedeki tüm kamu görevlileri ve askeri birliklerini çekti. Bölgenin boşalması ardından PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG, Afrin’de yönetimi ele geçirdi.

PKK/YPG 2016'da özerklik ilan etmişti

Amerika'nın desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde birçok bölgeyi ele geçiren terör örgütü YPG, sözde Cezire, Kobani ve Afrin kantonlarını ilan etti. Bölgede özerk bir yönetim kurarak Suriye'nin kuzeyinde bir devlet kurma yolunda ilerleyen terör örgütü, Türkiye'nin Fırat Kalkanı devam ettiği günlerde sözde 3 kantonun birleşerek özerlik ilan ettiklerini ve 'Kuzey Suriye Federasyonu'nu kurduklarını iddia ettiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye "terör koridoruna izin yok" dedi

Türkiye'nin tepkisi sert oldu. PKK terör örgütünün Suriye uzantısı YPG'nin özerlik ilan ederek oluşturduğu alanlar terör koridoru ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Suriye'de böyle bir yapıya asla müsaade etmeyeceğini açıkladı.

Fırat Kalkanı Harekatı teröre darbeydi

2017'nin başlarında sona eren Fırat Kalkanı Harekatı'nın başarılı bir şekilde bitirilmesiyle sözde Afrin kantonunun, sözde Cezire ve Kobani kantonlarıyla bağlantısı tamamen kesildi. Cerablus, El-Bab ve Azez gibi önemli yerleşim alanları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) destekli Özgür Suriye Ordusu'nun hakimiyetine girdi.

Terör örgütü YPG'nin elinde bulunan Afrin bölgesine düzenlenecek bir operasyon konuşulurken, terör örgütü paniğe kapıldı. Afrin bölgesinde başta çocuklar olmak üzere binlerce kişiyi zorla askere almaya başladı. İlçe merkezi ve beldelerde halk ayaklanmaları yaşandı. Terör örgütü çocuklarını isteyen ailelerin yaptığı gösterilere müdahale etti. Afrin kent merkezinde düzenlenen son gösteride 980 Afrinli tutukladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kilis ve Hatay'a roketle saldırıyorlardı

Terör örgütünün yaptıkları sadece bunlarla sınırlı kalmadı. Kilis ve Hatay il ve ilçelerine roketli saldırılar gerçekleştirmeye başladı. 1 Ocak 2017 ile 20 Ocak 2018 tarihleri arasında YPG terör örgütü tarafından Türkiye tarafına 700 taciz atışı,  90'dan fazla roketli saldırı gerçekleştirildi.

"Bir gece ansızın operasyon başladı"

Kilis merkez ve Reyhanlı ilçelerine düşen roketlerle, sivil Türk ve Suriye vatandaşları hayatlarını kaybetti. Yaşanan bu gelişmeler üzerine Türkiye, Afrin bölgesine operasyon hazırlıklarına başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), Fırat Kalkanı Harekatı'nın hemen ardından Afrin operasyonu için hazırlıklara başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan en net mesajı o dönemde verdi. Erdoğan, "Bir gece ansızın gelebiliriz" dedi.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Harekatın ilk günü yaşananlar" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Burseya'da göğüs göğüse çatışmalar" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Raco bölgesinde sıcak anlar" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Afrin merkezi çembere alındı" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Zeytin Dalı Harekatı 1. yıl haber dizisinin "Mehmetçik Afrin şehir merkezinde" adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.