Mısır ve Katar arasında buzlar eriyor

Video: Mısır ve Katar arasında buzlar eriyor

Uluslararası siyaset Mısır ve Katar arasında eriyen buzları konuşuyor. Mısır'daki Müslüman Kardeşler hareketinin destekçilerinden Katar Emiri ve Suudi Arabistan kralının temsilcileri önceki gün Mısır Cumhurbaşkanı Abdulffettah Es-Sisi ile biraraya geldi. Katar merkezli El Cezire kanalı da iki ülke arasında gerilime neden olan Mısır'da yayın yapan kanalının yayını durdurdu. Gelişmeler üzerine açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, "fiili durum var, Mısır'la ilişkileri düzeltmemiz lazım" mesajı verdi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de bir buluşma... Taraflardan biri Mısır'da darbe sonrası iktidara gelen Cumhurbaşkanı Abdül Fettah El Sisi. Diğeri darbe ile devrilen Muhammed Mursi'nin de mensubu olduğu Müslüman Kardeşler'e verdiği destekle bilinen Katar...

Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi, Kahire'de Katar Emirinin üst düzey temsilcisi ile biraraya geldi. Bu buluşma Mısır lideri göreve geldiğinden bu yana bir ilk.

Suudi Arabistan'ın arabulucuğunda gerçekleşen bu görüşme ile Mısır ve Katar ilişkilerinde yeni bir sayfa açtı.

Suudi Arabistan sonuçtan memnun. Açıklamada, "Mısır ve Katar arasında ilişkileri güçlendirmek için atılan adımlar memnuniyetle karşılanmıştır" denildi.

Katar'dan da benzer bir açıklama geldi, "Arap dayanışmasını güçlendirmek için Suudi Kralının gösterdiği çaba" övüldü.

Hatta, Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad el Tanin'in ofisinden yapılan açıklamada, "Mısırın güvenliği Katar'ın güvenliği için önemlidir" denildi, "İki devletin güvenliği birbirine bağlıdır" mesajı verildi.

Katar'ın bu hamlesi Katar Emirinin Türkiye ziyaretinden hemen sonra geldi. O nedenle Türkiye açısından önemli. Mursi'nin devrilmesi sonrası darbeyi yaşayan Mısır'da El Sisi yönetimi ve Ankara arasında buzlar erimiş değil. Mısır'la düzelemeyen ilişkileri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, El Cezire Türk'e verdiği röportajda değindi, "ilişkileri düzeltmemiz lazım" mesajını verdi. Arınç, şunları söyledi:

"Mısır'da yaşanan bir darbe olayına Türkiye demokrasi açısından farklı bir tepki vermiş olabilir. Ama sonra geçiş süreci yaşandı. Biz bunun da sağlıksız olduğunu söylüyoruz. Seçim yapıldı, Sisi iş başına geldi. Türkiye hala seçilmiş bir insanın darbe yoluyla görevden uzaklaştırılmasını prensip olarak kabul etmediğini söylüyor. Fakat fiili bir durum da var. Bu fiili durumu bütün dünya adeta normal kabul ediyor. Yani bugün Sisi Amerika'yı da batı ülkelerini de ziyaret edebiliyor. Bizim Mısır ile süratle ilişkilerimizi sağlıklı bir zeminde götürmemiz gerekir. Bunun için adım atması gereken belki Mısır olacaktır ilk başta ama, bunu temin etmeliyiz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS