Putin'den İsveç ve Finlandiya’nın NATO adımı yorumu

Putin'den İsveç ve Finlandiya’nın NATO adımı yorumu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik adımı ile ilgili konuştu. Rus lider "Bizi endişelendirecek bir şey yok" derken uyarıda da bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye güvenlik endişelerinin giderilmesiyle vetosunu kaldırdı. İsveç ve Finlandiya’ya NATO üyeliği yolu açıldı. Peki bu durum Rusya’da nasıl yankılandı? Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde Aşkabat’ta düzenlenen 6. Hazar Denizi Ülkeleri Liderler Zirvesi’nin ardından konuştu. Söz konusu ülkelerin üyelik başvuruları için, “Bizi endişelendirecek bir şey yok” dedi.

Vladimir Putin, “İsveç ve Finlandiya ile Ukrayna’da olduğu gibi sorunlarımız yok. Herhangi bir toprak sorunumuz ya da anlaşmazlığımız yok. İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılması konusunda bizi endişelenecek bir şey yok. İsterlerse katılabilirler. Bu onlara kalmış.” sözlerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ancak Rus lider, iki ülkenin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğunun altını çizdi. Putin, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız.” uyarısında bulundu.

G7 Liderler Zirvesinde liderleri, fotoğraf çekimi sırasında Putin’in yarı çıplak fotoğrafları ile dalga geçmişti. Putin o ifadelere “Nasıl soyunmak istediler, bele ya da belin altına kadar mı istediler bilmiyorum ama bence iğrenç bir görüntü olurdu. Puşkin’i hatırlarsanız, detaylarda sözlerde hata yapabilirim ama bir iş insanı olabilirsiniz ve tırnaklarınızın güzelliğini düşünebilirsiniz derdi. Buna kesinlikle katılıyorum. Bir insandaki her şey hem ruh hem de beden olmak üzere uyumlu bir şekilde geliştirilmelidir.” sözleriyle yanıt verdi.

Son dakika... Putin'den 'diyalog' mesajı: Rusya hazır

Son dakika... Putin'den 'diyalog' mesajı: Rusya hazır