Son dakika! Yunanistan ile Doğu Akdeniz krizinde son durum ne? Yorgo Kırbaki anlattı | Video

Video: Son dakika! Yunanistan ile Doğu Akdeniz krizinde son durum ne? Yorgo Kırbaki anlattı | Video

Gelen son dakika bilgilerine göre; Akdeniz ve Ege'de tansiyon giderek yükseliyor. Yunanistan, bazı AB üyesi ülkelerle bölgede tatbikat gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Yunanistan'a Malazgirt'ten sert bir mesaj verdi ve 'Türkiye sabrı sınanacak ülke değil. Korkunun ecele faydası yok. Türkiye Akdeniz, Ege ve Karadeniz'de hakkı olanı alacaktır. Yaparız diyorsak yaparız ve bedelini de öderiz. Bedelini ödeme pahasına karşımıza çıkmak isteyen varsa buyursun gelsin.' dedi. Peki, Yunanistan'da son durum ne? Ayrıntıları CNN TÜRK Yunanistan Temsilcisi Yorgo Kırbaki canlı yayında anlattı. İşte ayrıntılar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklaması Yunanistan tarafından 'Tehdit' olarak algılandı. Ancak önümüzdeki saatlerde Yunan Cumhurbaşkanı Miçotakis Yunan parlamentosunda konuşacak. İlk resmi tepki oradan gelebilir. Yunanistan ve Mısır arasında 6 Ağustos'ta Kahire'de imzalanan Deniz Yetki Sınırlarına İlişkin Anlaşma onaylanmak üzere. Bugün Yunan Parlamentosu'nda görüşülecek. Türkiye'nin yok hükmünde saydığı anlaşma yaklaşık 3 haftadır yaşadığımız Oruçreis krizinin yaşanmasına neden olmuştu.

Yunanistan'ın bazı Avrupa ülkeleriyle başlattığı tatbikat Cuma gününe kadar sürecek. Tatbikatın ana bölümü, Fransız fıkrateyninin de katılacağı bölüm Cuma günü yapılacak edindiğimiz bilgilere göre. Üç savaş gemisi ve bir Fransız fıkrateyni dedik. Atina'ya ulaşan haberlere göre Kıbrıs'ın güneyindeki tatbikatın provası bugün yapılacak ana tatbikat Cuma günü gerçekleştirilecek.

Alman Dışişleri Bakanı Mas Yunanistan'daki ziyaretinde önemli bir uyarıda bulundu. Doğu Akdeniz'deki durum ateşle oynamaktır. Bir kıvılcım bile felakete yol açabilir. Alman Dışişleri Bakanı'nın böyle bir açıklama yapması Doğu Akdeniz'deki durumun ciddiyetini de bir kez daha ortaya koyuyor. Yunan Dışişleri Bakanı'nın bu görüşme sonrası yaptığı açıklamaya baktığımızda Yunanistan'ın masaya oturmaya çok istekli olmadığını da görüyoruz. Türkiye hakkında sert suçlamalarda bulundu. 'Şu anda bile Türkiye gerginlik yaratıyor. Oldu bittiler yaratmak istiyor. Yayılmacı planlarını gerçekleştirmek istiyor. Biz diyaloğa evet diyoruz ama egemenlik haklarımızın ihlali durumunda böyle bir şey düşünülemez' şeklinde de iddialarda bulundu. Yunan medyası da Alman Bakan'ın Ankara ve Atina'daki girişimlerinden önemli bir ilerleme sağlanamadığı fikrinde de birleşiyor.

"TÜRKİYE İLE BİR ÇATIŞMA OLURSA TEK BAŞIMIZA OLACAĞIZ"

Avrupa Birliği'nin Yunanistan'ın safında yer alacağı genel bir kanı. Ama bir askeri bir operasyon halinde bu ülkeler ne deneli Yunanistan'ın yanında yer alacaklar, bundan ciddi manada şüphe edenler var. Yunanistan Eski Savunma Bakanı Evangelos Apostolakis, 'Eğer bir çatışma olacaksa tek başımıza olacağız' demişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS