Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Yeni asgari ücret ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "asgari ücrete" bir ara zam yapılacağını açıkladı. Bu kapsamda Çarşamba günü asgari ücret tespit komisyonu toplanıyor. Peki ne kadar bir artış olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN TÜRK yayınında değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye'de sayısı 6 milyona yaklaşan asgari ücretlilere Zam müjdesini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Geçtiğimiz gün Kabine Toplantısı ardından açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücrete zam yapılması için talimat verdiğini, çalışmalar gerçekleştirildiğini ve çalışmalar neticesinde Asgari Ücret zammının duyurulacağını belirtti.

Peki ne kadar bir artış olacak? Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Kaya, CNN TÜRK yayınında değerlendirdi.

Yüzde 40'lık zamla maaşlar ne olur?

Yüzde 40'lık zamla maaşlar ne olur?

Mayıs ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 73.5 olarak gerçekleşmişti. Yıl başında yüzde 50 zam alan asgari ücretli çalışanlar böylece bir olasılık olarak en düşük yüzde 23.5 oranında zam alabilecekler. Bu sadece ihtimallerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Asgari ücret komisyonunda değerlendirmeler yapılırken sadece yılbaşından bugüne değil, Temmuz-Aralık aylarını da gözeten bir kararın çıkması bekleniyor. Böylece asgari ücrete daha yüksek zam yapılması gündeme gelebilir.