hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü

  "Seçemedikleri hayata ortak olalım." İşte bu mesaj ile yola çıktılar, binlerce otizmli çocuğa umut oldular. Dünya Otizm Günü'nde İstanbul'da otizmli çocuklara eğitim veren özel bir kurum etkinlik düzenledi. CNN TÜRK muhabiri Merve Tokaz ile kameraman Mehmet Bulut da oradaydı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kimi sessiz, kimi heyecanlı. Aslında her birinin kendine özgü bir dili var. Can Barmanbek de o mucize çocuklardan biri.

  Farklı olmak onların elinde değil ancak farkında olmak bizim elimizde. Özel Sporcular Masa Tenisi Türkiye Şampiyonu Can Barmanbek henüz 17 yaşında. Otizmle mücadelesi ise başarılarla dolu. Özel Eğitim Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Betül Duran Aksu, "Can'a her türlü desteği gösterip, bugüne gelmesine hepimiz öğretmenlerimizle birlikte vesile olduk ve katkı sağladık. Biz toplum olarak, birey olarak bu çocukları topluma kazandırmak zorundayız" dedi.

  Motor Sporları Drift Pilotu Ertuğrul Makena'nın otizmli çocuklarla hikayesi ise pistte başladı. Makena, "Küçük yaşta, 11-12 yaşlarında bir çocukla ben pistte yan yana geldim. Ben çocuğun gözündeki o enerjiyi, o ışıltıyı hayatım boyunca unutmadım. Derken bir otizmli, iki otizmli oldu. Her hayat geliştirilebiliyor, değiştirilebiliyor. Bu da eğitimlerle oluyor. Buradaki öğretmenler sizler, bizler ne kadar dokunuyorsak, o kadar aslında yer ediniyor çocuklarda" diye konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ailelerin en büyük isteği ise önyargıların kırılması.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow