12 Temmuz'da ne oldu? - Adım Adım 15 Temmuz 4

Video: 12 Temmuz'da ne oldu? - Adım Adım 15 Temmuz 4
<a class="in-news-link" href="/darbe" target="_blank" title="Darbe haberleri">Darbe</a> teşebbüsüne üç gün kala yani 12 Temmuz 2016, <a class="in-news-link" href="/feto" target="_blank" title="FETÖ haberleri">FETÖ</a> elebaşı <a class="in-news-link" href="/fethullah-gulen" target="_blank" title="Fethullah Gülen haberleri">Fethullah Gülen</a>'in darbe emrini onayladığı gün olarak tarihin kara sayfalarındaki yerini aldı. Artık hazırlıklar masa başında değil, sahada yapılmaya başlanmıştı.

Darbe teşebbüsüne üç gün kala yani 12 Temmuz 2016, FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in darbe emrini onayladığı gün olarak tarihin kara sayfalarındaki yerini aldı. Artık hazırlıklar masa başında değil, sahada yapılmaya başlanmıştı.

Ankara Konutkent'teki villada yapılan hain darbe planları, 12 Temmuz'da Pensilvanya'da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'in önündeydi. Sivil imamlar Adil Öksüz ve Kemal Batmaz, darbe emrini onaylatmak için 11 Temmuz'da aynı uçağa binerek ABD'ye gitmişlerdi. Takvimler 12 Temmuz'u gösterdiğinde Gülen planlara son şeklini veriyordu. 248 vatandaşımızın şehit olması, binlercesinin de yaralanmasıyla sonuçlanacak darbe emrini onayladı.

FETÖ elebaşı Gülen'in onayladığı darbe emri, darbenin tepe planlayıcıları olan 38 kişilik 'Yurtta Sulh Konseyi' listesini ve Cumhurbaşkanı'na suikast planını da kapsıyordu. Sahadaki ilk hedef Genelkurmay Karargahı'nın ele geçirilmesi olacaktı. Cuntacı silahlı bir kuvvet de cezaevinde bulunan FETÖ mensuplarını serbest bıraktırmakla görevlendirildi.

Darbe emrinin onaylanmasıyla cuntacı askerler vakit kaybetmeden harekete geçti. Aylık uçuş planlamasında olmamasına rağmen Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü'nden kalkan iki F-16 savaş uçağı 12 Temmuz'da Dalaman Havaalanı'na uçtu. İnmeden önce de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otel ve civarında uçarak fotoğraflama yaptı. Artık harekete geçmek için son hazırlıklar da tamamlanıyordu.

12 Temmuz'da bir hareketlilik de Cumhurbaşkanlığı muhafız alay komutanlığında yaşanıyordu. Eski Bölük Komutanı Recep Karabayır, alarm verildiğinde "Kim kiminle ne kadar sürede gelecek?" şeklinde hazırlık yapılması talimatını verdi. Görevli uzman çavuşların bilgisini ve tatbikat alarmına yönelik personel listelerinin hazırlanmasını istedi. Tatbikatın amacının Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne sabotaj olması halinde verilecek reaksiyonu ölçmek olduğu söyleniyordu. Gerçek 15 Temmuz sonrası ortaya çıkacaktı. Tatbikat listeleri aslında darbe teşebbüsüne katılacak FETÖ'cü askerlerin listesiydi. Amaç Beştepeyi korumak değil, gerektiğinde ele geçirmekti.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Darbe girişimi nasıl başladı?" adlı ilk bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Darbe girişimi nasıl planlandı?" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Haritalar nasıl hazırlandı?" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Mahrem abiler darbe emrini 13 Temmuz'da iletti" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "14 Temmuz'da darbe provasını böyle yapmışlar" adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS