Darbe girişimi nasıl planlandı? - Adım Adım 15 Temmuz 2

Video: Darbe girişimi nasıl planlandı? - Adım Adım 15 Temmuz 2
15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ'nün hain yüzü gün ışığına çıktı ancak ihanetin toplantıları bir hafta önceden yapılmaya başlanmıştı. 9 Temmuz günü nihai toplantının yapıldığı <a class="in-news-link" href="/ankara" target="_blank" title="Ankara haberleri">Ankara</a> Konutkent'teki villada, cuntacı subaylara tek tek görevleri tebliğ edildi.

15 Temmuz darbe teşebbüsünde FETÖ'nün hain yüzü gün ışığına çıktı ancak ihanetin toplantıları bir hafta önceden yapılmaya başlanmıştı. 9 Temmuz günü nihai toplantının yapıldığı Ankara Konutkent'teki villada, cuntacı subaylara tek tek görevleri tebliğ edildi.

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Türkiye'de gözle görülebilen bir fevkaladelik yoktu. Ancak FETÖ, hain darbe planını kurgulamaya başlamıştı. 6, 7, 8 ve son olarak 9 Temmuz'da darbe planına son şekli verildi. Üs olarak Ankara Konutkent'teki bir villa seçilmişti.

Darbenin planlayıcıları firari sivil imam Adil Öksüz ve sözde 'Yurtta Sulh Konseyi' üyeleri eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, eski Koramiral Ömer Faruk Harmancık ile eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç planlayıcı ekibin başını çekiyordu. Darbede görev alacaklar cuntacı askerlere görevleri tebliğ edildi. Darbe teşebbüsü sonrasında İzmir'de tutuklanan ve gizli tanık olarak ifade veren bir general, bu toplantıların tüm detaylarını anlattı. Darbe emri "Bu işin sonu selamet ve zenginlik olacak" denilerek tebliğ ediliyordu.

Darbe toplantılarına çağrılan cuntacı askerler cep telefonlarını evde bırakarak ve iki araç değiştirerek gidiyordu Konutkent'teki villaya. Dikkat çekmemek için kot, şort ve tişört gibi spor kıyafetler giymeleri istendi. Toplantılarda yazılı bir belge verilmedi. Her komutana kendi ilinde yapacakları tek tek anlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğanı kaçırma ve suikast planı da Konutkent'teki toplantılarda yapıldı. MAK, Özel Kuvvetler ve SAT'a bağlı 3 ekip görevlendirildi. Ekibin başına da eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş getirildi. Özel Kuvvetler ve SAT ekibi "Barbaros", MAK ekibi ise "Kartal" kodunu kullanacaktı. Konutkent'teki darbe toplantılarda alınan tüm kararlar uygulamaya konulmadan önce 11 Temmuz'da ABD'ye giden Adil Öksüz tarafından FETÖ elebaşı Fethullah Gülen'e onaylatıldı ve hain darbe planı işlemeye başladı.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Darbe girişimi nasıl başladı?" adlı ilk bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Haritalar nasıl hazırlandı?" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "12 Temmuz'da ne oldu?" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Mahrem abiler darbe emrini 13 Temmuz'da iletti" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "14 Temmuz'da darbe provasını böyle yapmışlar" adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS