Darbe girişimi nasıl başladı? - Adım Adım 15 Temmuz 1

Darbe girişimi nasıl başladı? - Adım Adım 15 Temmuz 1

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Tam 2 yıl önce bugünlerde, Türkiye'de pek çok kişi olacaklardan habersiz günlük yaşantısını sürdürürken, birileri sinsi bir hazırlık içindeydi. Planlarının deşifre olduğunu zanneden Fethullahçı teröristler, 15 Temmuz'dan bir hafta önce kanlı darbe girişiminin ilk sinyallerini vermeye başlamıştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

17-25 Aralık süreciyle başlayan ilk darbe girişimi, dinleme ve kaset kumpasları ve MİT tırlarının durdurulmasıyla devam etti. FETÖ adli süreçlerle kıskaca alınmıştı. Darbe teşebbüsü sonrasındaki itiraflar, aslında Kasım ayında yapılması planlanan darbenin 7 Temmuz'da; İzmir Başsavcılığından gelen bir gözaltı kararı nedeniyle öne çekilmek zorunda kalındığını ortaya koydu. İzmir Başsavcıvekili Okan Bato, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na yönelik yürüttüğü soruşturmada ikisi amiral 24 kişi hakkında gözaltı kararı vererek FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki hücresine ilk defa darbe indirdi.

15 Temmuz'dan yeni görüntü... Darbeciler tuğgenerali böyle alıkoydu

FETÖ ilk tedirginliğini bu operasyonla yaşadı. 8 Temmuz'da artık Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki tüm FETÖ mensupları darbeyi konuşmaya başlamıştı. Darbeyi en erken konuşan iki isim ise, Kara Havacılık Alayı Bakım Tabur Komutanı Yarbay Murat Bolat ile Alay Komutan Yardımcısı Yarbay Halil Gül oldu. Darbe teşebbüsüne ilişkin dava dosyalarına giren delilere göre Bolat, 8 Temmuz'da kendisini görüntülü telefondan arayan Gül'le konuşuyordu. Gül 'sus' işareti yaparak, Bolat'a mermi gösterdi ve darbe olacağını söyledi.

Darbecilerin sivillere saldırı anları kamerada

Darbenin çığırtkanları sosyal medya ve televizyonlarda da işbaşındaydı. FETÖ'cü Akademisyen Osman Özsoy, bir ay öncesinden haber veriyordu darbe girişimini.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İzmir Başsavcıvekili Okan Bato FETÖ soruşturmaları kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na 75 müzekkere yazmıştı. 7 Temmuz'da verdiği gözaltı kararlarının ardından asıl darbeyi ikinci dalgada, 16 Temmuz'da vurmayı planlıyordu. Gözaltı listesinde darbenin baş planlayıcılarından eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk, Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Ali Yazıcı gibi sözde 'Yurtta Sulh Konseyi'nde yer alan ve şimdi hepsi cezaevinde olan FETÖ'nün en kritik adamları vardı. Ancak FETÖ'nün istihbaratı ikinci dalga operasyondan haberdar oldu. Operasyon örgütün tüm planlarını bozacaktı. Bunun önüne geçilebilmesi için FETÖ darbe teşebbüsünü öne çekmek zorunda kaldı.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Darbe girişimi nasıl planlandı?" adlı ikinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Haritalar nasıl hazırlandı?" adlı üçüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "12 Temmuz'da ne oldu?" adlı dördüncü bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "Mahrem abiler darbe emrini 13 Temmuz'da iletti" adlı beşinci bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Adım Adım 15 Temmuz haber dizisinin "14 Temmuz'da darbe provasını böyle yapmışlar"  adlı altıncı bölümünü izlemek için burayı tıklayın.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber