hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CHP Hatay meselesini nasıl çözecek?

  CHP’de gözler belediye başkan adaylarının belirlenmesi için yarına çevrildi. Merkez Yönetim Kurulu ve Parti Meclisi toplantılarında, Hatay’da Lütfü Savaş ile devam edilip edilmeyeceğine karar verilmesi bekleniyor. Ayrıca İstanbul, Ankara ve İzmir için önemli başlıklar var. Ayrıntıları CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  CNN TÜRK Muhabiri Melike Görür detayları şu ifadelerle aktardı;

  Cumhuriyet Halk Partisi’nde gözler yetkili kurulların toplantısına çevrilmiş durumda. Yarın CHP Genel Başkanı Özgür Özel başkanlığında ilk olarak Merkez Yönetim Kurulu, ardından Parti Meclisi toplanacak. O toplantılarda bazı belediye başkanı adayları belli olacak.

  Gözlerde bir yandan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın adaylığının çekilip çekilmemesinde görünüyor. Hataylılar tarafından 6 Şubat depremlerinin yıldönümündeki anma programında Savaş’a bazı tepkiler gelmişti. Sonrasında ise Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın adaylığının yeniden geri çekilmesi gündeme gelmişti.

  O gündem devam ederken gözlerde yarına çevrilmiş durumda. Aslında Lütfü Savaş adaylığının geri çekilmeyeceğini, yola devam edeceğini söylemişti. Ancak bir yandan genel merkez tarafından anketler yapıldığı belirtiliyor. Bu nedenle yarın gündeme gelmesi ve değerlendirilmesi, konuşulması bekleniyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sadece Hatay değil, bazı belediye başkan adayları da belli olacak. İstanbul’un Ankara'nın bazı ilçelerinin belediye başkan adayları belirlenecek. İstanbul’da özellikle kritik ilçeler ve CHP’nin yüksek oy aldığı ilçeler belli olmamıştı. Kadıköy, Bakırköy, Esenyurt, Adalar belli değildi. O ilçelerin yarın belirlenmesi bekleniyor. Ankara'da ise Çankaya ve Sincan ilçelerin adayları da netleşmedi. O adayların belirlenmesi için gözler yarına çevrilmiş durumda ve bir yandan 12 Şubat’ta partinin tüm adaylarını belirlemesi yani yarın bekleniyor.

  Cumhuriyet Halk Partisi 18 Şubat’ta aday lansman programını yapacak. YSK’ya listelerin teslim edilmesinden bir gün önce ya da o günün sabahında 20 Şubat'ta yeniden Parti Meclisi toplanabilir, geri çekilmeler ya da arda kalan yerlerde atamalarda yapılabilir.

  Artık Cumhuriyet Halk Partisi’nde iki Parti Meclisi kaldı denilebilir. Yarınki Parti Meclisi toplantısında tüm adayların artık yavaş yavaş belli olmasını bekliyoruz. Bir yandan da işte gözler parti meclis toplantısına çevrilmiş durumdayken, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, bilindiği üzere yeniden Belediye Başkanı adayı yapılmadı. Onun yerine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dün önemli bir görüşme gerçekleştirildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Tunç Soyer bir görüşme yaptılar ve o görüşmenin Özel tarafından geldiği ve yerel seçim ile ilgili olarak görüş, öneri ve endişelerini paylaştı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow