hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  CNN TÜRK ekibi sel simülatöründe: Sele kapılan kişi nasıl hayatta kalır?

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Sel felaketi ansızın geliyor, can alıyor. Peki sele kapılan bir kişinin kendi çabalarıyla kurtulması mümkün mü? CNN TÜRK Muhabiri Emel Telli ve kameraman Alper Öztürk de AFAD Eğitim Merkezi’ndeki sel simülatörüne girdi. Sel anında ne yapılması gerektiğini uygulamalı olarak gösterdi. Arama kurtarma teknisyeni Ali Güner detayları anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tehlikenin boyutu ortada. Felaketin yaşanması olası. Burası AFAD Eğitim Merkezi. "Sel esnasında ne yapmalıyım?" sorusu sel simülatöründe cevap buluyor.

  CNN TÜRK ekibi sel simülatöründe: Sele kapılan kişi nasıl hayatta kalır

  Arama kurtarma teknisyeni Ali Güner, sel felaketi yaşanması karşısında yapılması gerekenleri “İçindeki tabakalarla, taşıyla, tomruğu ile geliyorsa ve diz kapağınızı geçiyorsa değil bir insanı bir aracı çok rahat sürükleyip götürme kapasitesine sahip. Yapmanız gereken en önemli şey suyun üzerinde kalmaya çalışmak hedef küçültüp suya size sürüklemesine müsaade etmemek. Ya da ayaklarınızı yerden kesmeden bir kaçış güzergahı belirleyip çıkmanız. Şu an benim dizime kadar geliyor ve ayakta durmakta güçlük çekiyorum. Üçüncü kademede çok rahatlıkla bir aracı sürüklediğini gördük. İnsanlar suyun azlığına aldanıp geçmeye çalışır ya da kapılan birini kurtarmaya çalışırlar. Kazazedeyi karşılayacak şekilde güvenli bir alan bulup ona 45 derecelik açıyla dik yüzerek onu karşılayıp suyun kenarına alınmalı” sözleriyle anlattı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow