hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  E-Devlet kayıp depremzede peşinde

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Deprem bölgesinde 6 Şubat’tan itibaren uygulamayı hiç kullanmayan kullanıcıları tespit eden sistem İçişleri Bakanlığı'nı harekete geçiriyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, mecliste o çalışmanın detaylarını paylaştı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, mecliste Sanayi, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’ndaki sunumunda kayıp depremzedelerin tespitine ilişkin önemli bilgiler paylaştı.

  Koç, afet bölgesinde belli bir süre E-Devlet'in kullanılmaması halinde durumun İçişleri Bakanlığı'na bağlı olan AFAD'a bildirildiğini söyledi.

  Toplanan bilgilerin ise Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, bölgedeki insanlar ve valiliklerle birlikte değerlendirilme altına alındığını kaydetti.

  E-Devlet'te çalışma sisteminin nasıl işlediğini de anlatan Koç, uygulamanın her gece saat 12'de vefat edenlerin bilgisini Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'yle paylaştığını bildirdi.

  Koç, afet bölgesine hane başı destek ödemesi sonrasında ise toplam 1 milyon 800 bin depremzedeye sms ile bilgilendirme mesajı atıldığını aktardı.

  Hane başı destek ödemesi kullanımı oranlarında artış olduğunu söyleyen Koç, "İnaktivitenin azaldığını gördük sms’i attıktan sonra. Bu verileri AFAD’la paylaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Mustafa Varank, afet bölgesinde bazı cenazelerin tespitinin yapılamadığını aktardı. Bu konuda da görevlilerin kimlik tespit çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow