hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ev sahibi-kiracı arasındaki yeni sorun: Depozito İadesi

  Ev sahibi- kiracı anlaşmazlıklarına bir yenisi eklendi. Zam oranında anlaşamayan kiracılar evden çıkarken, şimdi ise depozito konusuna takıldı. Evi tahliye eden kiracıya depozitosu ödenen bedelle mi, güncel değerle mi iade edilir? Ev satıldıysa ödemeyi kim yapar? Detayları Avukat Fatma Kübra Karaoğulları anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ev sahibi- kiracı anlaşmazlıklarına bir yenisi daha eklendi. Depozito iadesi gündeme geldi ve iade için ise tüm yıllara yönelik yasal faiz ilave edilerek geri ödenmeli. Kiracı eğer sözleşmeyi feshetmeden ve anahtarları teslim etmeden kiralanan taşınmazdan ayrılırsa, kira borcu devam edeceği gibi depozito iade hakkı oluşmuyor.

  Avukat Fatma Kübra Karaoğulları detayları şu ifadelerle aktardı;

  Borçlar Kanunu'nun 342. maddesinde açıkça düzenleme yapılmıştır. Buna göre, bir depozito bedeli taşınmaz kiralanırken üç aylık kira bedelini geçemez. Kiracı tarafından kiraya verenin muvafakatı olmadan çekemeyecek. Bir banka hesabına vadeli bir banka hesabına yatırılacaktır. Bölgedeki rayiç kira bedeli neyse depozito da kira bedeli üzerinden değerlendirilecektir.

  Örneğin, kiracı evi kiralarken bir aylık depozito bedeli olarak 10 bin TL ödediyse ve tahliye ettiği tarihte bölgedeki rayiç değer eğer ki 40 bin TL’ye ulaştıysa, ev sahibi depozito iadesi 40 bin TL yani o bölgedeki rayiç değer üzerinden yapacaktır.

  Depozitonun iadesi kapsamında olan kullanım giderden oluşabilecek basit yıpranmasa dahil değildir. Abonelik borcu bırakmamalı, aidat borcu bırakmamalı.  Öte yandansa taşınmaza Örneğin bir kapı hasarı, bir duvar kırma gibi işlem yaptıysa tamir ettirmeli. Kiraladığı günkü haliyle teslim etmekte mükelleftir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow