hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan tepki çeken anayasa ifadesi

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  İçişleri Bakanı Efkan Ala, 1982 Anayasasını sert sözlerle eleştirdi, anayasayı millet iradesini gasp ettiği için tanımadığını söyleyen Ala, anayasanın bir an önce değiştirilmesini istedi. Gensoru görüşmelerinde konuşan Ala, Oslo görüşmelerinin de MİT'ten sızdırıldığını ifade etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  TBMM Genel Kurulu'nda dün akşam MHP'nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensorunun gündeme alınması görüşüldü. İçişleri Bakanı Efkan Ala yaptığı konuşmada, "Anayasa'ya, evet, yemin ediyoruz, uyuyoruz ama bu Anayasa'nın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz. Bu Anayasa, darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir" dedi.

  Bakan Ala'nın Meclis tutanaklarına da yansıyan konuşmasının bir bölümü şöyle:

  "Yine, bana arkadaşlarımız diyor ki: "Anayasa." Anayasa'ya, evet, yemin ediyoruz, uyuyoruz ama bu Anayasa'nın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok, olsa da tanımıyoruz. Bu Anayasa, darbe anayasasıdır, kötü bir anayasadır, doğru dürüst bir anayasa değildir. Onun için, Türkiye Büyük Millet Meclisini…Bakın, son bir şey söyleyeceğim: Anayasa'da diyor ki: Milletindir egemenlik. Millet bu egemenliğini devletin anayasal kurumları eliyle kullanılır. Katılıyor musunuz buna Allah aşkına! Millet bu egemenliğini milletvekilleri eliyle kullanır ve referandum yoluyla kullanır. Hiçbir anayasal kurum millet egemenliği kullanma yetkisine sahip değildir, tanımıyorum. Bunda ne var? Bu Anayasa, onun için, behemahal ve derhal değişmelidir. Milletin iradesini gasbetmiş, satır aralarına gizlemiştir, söküp çıkarıp millete teslim etmek bizim görevimizdir."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP'nin İçişleri Bakanı Efkan Ala hakkında verdiği gensoru önergesinin gündeme alınması TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmedi.

  Savcıdan hukuk dersi gibi karar

  HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan önemli açıklamalar

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow