hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  İHA’ların güvencesi Türksat uyduları!

  Başta Türksat 5B olmak üzere tüm Türksat uyduları, Türkiye'nin vurucu gücü olan insansız hava araçlarının iletişim güvenliğini sağlıyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, "Artık İHA’larımızın kontrolüne dışarıdan müdahale edilmesi mümkün olmayacak" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye’nin yurt savunması ve terörle mücadeledeki etkili gücü insansız hava araçlarının iletişim güvenliği son derece kritik önem taşıyor. Bu görevi Türksat uyduları üstleniyor.

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin tüm insansız hava araçlarını Türksat uyduları üzerinden kontrol edebildiğine dikkat çekti.

  Başta Türksat 5B olmak üzere tüm Türksat uyduları ile dünyanın dört bir yanında İHA’ların kontrol altında tutulabildiğine dikkat çeken Bakan Uraloğlu, “Artık İHA’larımızın kontrolüne dışarıdan müdahale edilmesi mümkün olmayacak” dedi.

  İnsansız hava araçlarının sadece savunma alanında değil, bilimsel çalışmalarda ve birçok sivil faaliyette de kullanıldığına dikkat çeken Bakan Uraloğlu, uydu iletişiminin İHA operasyonlarında oyun kuralı değiştiren bir unsur olduğunu kaydetti.

  Yurt dışında görev yapan İHA’ların kontrolü Türksat uyduları ile daha güvenli hâle geldiğinin altını çizen Bakan Uraloğlu, “Uydu iletişimi, veri iletimi için güvenli ve şifreli kanallar sağlayarak, yetkisiz erişim veya müdahale riskini en aza indiriyor. Türksat uyduları ile İHA’larımız dünyanın her yerinde güvenle uçabilecek” açıklamasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türksat 5B’nin hizmete girmesinin ardından Türkiye’nin uydu data kapasitesi 17 katan fazla arttı. İHA’ların daha önce kullandığı sınırlı karasal ağlara dayanan iletişim altyapısı, uydu aracılığı ile zorlu arazilerde ve sınır ötesinde daha kuvvetli hale gelerek görevleri kolaylaştıracak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow