hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki CNN TÜRK'te: Hangi illerde büyük deprem bekliyor?

  Türkiye son haftalarda yine beşik gibi sallanıyor. Hatay, Antalya, Balıkesir derken, dün gece yine Malatya'yı 4,8'lik deprem vurdu. Bu depremler neyin habercisi? Hangi illerde büyük deprem bekleniyor? Türkiye'de büyük deprem üretme tehlikesi olan kaç fay var? Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, CNN TÜRK canlı yayınında Kaan Temeltaş'ın sorularını yanıtladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Deprem hareketliliği tek bir bölgede görülmüyor. Hatay, Antalya, Balıkesir... Peki birbirineden çok farklı bölgeler... Doğu'dan Batı'ya birçok depremlerin neyin habercisi? Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, CNN TÜRK canlı yayınında Kaan Temeltaş'a dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

  Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki'nin açıklaması şu şekilde;

  Ben 32 senedir Türkiye'de çok deprem yok diye görüyordum. Ama 3 sene önce Silivri'de yıkımlar oldu. Elazığ'da 2 kere oldu. Elazığ'dan sonra Ege taraflarına gitti. Manisa, Muğla, İzmir... Daha sonra Kahramanmaraş ve Hatay. Bu 3 senede çok hareketli.

  Türkiye'de Anadolu levhası, Afrika levhası ve Arap levhası var. Bu kırmızı koyu kısım fay hattı. Doğu Anadolu fay hattı uzun zamandır kırılmadı, deprem yoktu. Sadece Doğu tarafları değil Ege tarafının Batı Anadolu fay hattının olduğu yerde ara ara verebilir. Bu Kuzey Anadolu fay hattının 1939 Erzincan... Doğu'dan Batı'ya sıra sıra geldi.

  HANGİ İLLERDE BÜYÜK DEPREM BEKLİYOR?

  4 tane var. Birinci; Doğu Anadolu fay hattı, Elazığ, Maraş'tan Hatay'a. Türkiye her zaman domino taşı gibi. Kuzey Anadolu fay hattı da böyle. Doğu Anadolu fay hattı da aynı. O zaman bu Hatay'da sonra Suriye tarafında. Öbürü, Kıbrıs tarafına gidiyor, deniz tarafı içinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki CNN TÜRKte: Hangi illerde büyük deprem bekliyor

  Denizin içinde deprem oluyorsa tsunami oluyor. Küçük depremler oluyorsa 1 metre, büyük depremler oluyorsa 3 metre diye söyleyebilirim. Deprem bittikten sonra biraz yukarıya gideceksiniz.

  İkinci olarak; Elazığ'dan önce Bingöl. Muş, Bitlis, Va'a kadar.

  Üçüncü; İzmir... Muğla'dan sonra İzmir'de deprem oldu. O depremi İzmir'in kendi fay hattı değil. Ege Denizi'ndeki adanın depremi. İzmir kendi fay hattını kırmadığı için gelebilir diye söylüyorum. Marmara'dan önce de gelebilir. Ama 7'den fazla beklemiyorum 6.5 gibi söylüyorum.

  Dördüncü bölge olarak; Marmara... Kuzey Anadolu fay hattı İzmit'ten sonra kuzey ve güney kolu var. Güney kolunda İnegöl, Bursa, Bandırma ve Balıkesir. Kuzey kolu ise adalardan biraz gidiyor ve 1912'de bu Çanakkale'de kırıldı, boşluk var.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OLASI İSTANBUL DEPREMİNİN BOYUTU NE OLUR?

  Kabaca söylüyorsak 8 tane ayrı ayrı fay hattı var. Silivri tarafı daha tehlikeli olabilir. Burada 6.8 olabilir. Bir kaç tane de 7 olabilir. Çok az ihtimal ama tamamen bir kerede kırıyorsa, bu en kötü senaryo, Erzincan depremi gibi 7.9 bir deprem olabilir. Bunun için hazır olmak lazım.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow