hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Kızılay Başkanı iddiaları yanıtladı! CNN TÜRK muhabiri detayları aktardı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Kızılay Başkanı Kerem Kınık, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda yaptığı sunumda Karamanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye 130 bin çadır yolladıklarını söyledi. Kızılay başkanının konuşmasından satır başlarını CNN TÜRK muhabiri Duygu Ayaz Bayram aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Deprem Araştırma Komisyonu bugün bir kez daha toplandı. Bugünkü gündemde Kızılay Başkanı Kerem Kınık vardı. Kızılay’ın faaliyetleri dinlendi. Bu kapsamda Kızılay Başkanı Kınık bir sunum yaptı. Özellikle deprem bölgesinde Kızılay tarafından yapılanları tek tek anlattı ve iddialara cevap verdi.

  İlk günde Kızılay’ın deprem bölgesinde olmadığına yönelik iddialara “İlk günde oradaydık.” dedi ve Kızılay ekiplerinin saat kaç itibariyle Ankara ve Türkiye genelinden bölgeye hareket ettiklerini açıkladı. Kendisinin de saat 14 itibariyle Pazarcık’ta olduğunu ifade etti.

  Bazı bölgelerde çadır sorunun olduğuna dair sorulara ve Samandağ’da çadır sıkıntısı olduğu iddiasına “İki gün önce Samandağ’da muz serasında yaşanan çadır problemi vardı, oraya da hallettik.” ifadesini kullandı.

  Muhalefet tarafından Kızılay’ın çadır satıp satmadığına dair sorularına ise “Burası bir cemiyet kuruluş” dedi ve özellikle bu noktadaki çadır satışıyla ilgili AHBAP derneği başkanının haberi olmadığını ifade etti. “Benim haberim olmadan yapılan bir işlem” ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  “Bir cemiyetin iktisadi teşekkülüne zarar gelmemesi gerekiyor” diyerek Kızılay’ın iktisadi bir teşekkül olduğunun altını çizdi.

  “Kızılay cemiyeti olarak çadırı ben alıyor olsaydım dahi yine parayla almam gerekirdi. AFAD’da bu şekilde alıyor” ifadesini kullandı.

  Depoda saklama iddialarına cevap veren Kınık, “Kızılay’a ait iştirakın AHBAP Derneğine sattığı doğru değil” dedi.

  İstifasına yönelik eleştirilere ise “Bu noktada herhangi bir Kızılay başkanı istifa ederse iki ay içerinde tekrar bir seçime gidilmesi gerekiyor. Bu noktada şu an deprem bölgesinde acil durum olduğu için bu durumun bir karışıklığa sebep olur.” ifadelerini kullandı.

  Depremin ilk gününden bugüne kadar deprem bölgesinde yapılan yardımlarla ilgili bilgi verdi ve gerek çadır, gerek yeme içme yardımı ile ilgili bilgi verdi. Bugün itibariyle üç öğün yemek verilirken sahurunda eklendiğini belirterek 4 öğün yemeğin verildiği belirtildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow