KPSS soruşturması devam ediyor

KPSS soruşturması devam ediyor

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Bir yayınevinin deneme sınavındaki soruların benzerinin yer aldığı iddiasıyla iptal edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı’na ilişkin soruşturma devam ediyor. Bu kapsamda devlet denetleme kurulu uzmanları, ÖSYM ve söz konusu yayınevine yönelik incelemelerini sürdürüyor. Soruşturma için uzman savcı ve polislerin yer aldığı özel ekipler kuruldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kamu Personeli Seçme Sınavı, bazı soruların bir yayınevinin deneme sınavındakilerle aynı olduğu iddiasıyla iptal edildi. Sınav 18 Eylül’de yeniden yapılacak soruşturmalar da hız kesmeden devam ediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda FETÖ sınav yolsuzlukları konusunda uzman savcılar izinden çağrıldı. Ankara emniyetinde ve istihbaratta sınav usulsüzlükleri konusunda uzman personelden oluşan özel bir ekip kuruldu. Polis-savcılık ve Devlet Denetleme Kurulu üyeleri tarafından gerçekleştirilen üçlü soruşturmada ön inceleme yapılıyor.

Bazı soruların birebir alındığı iddia edilen yayınevine ait eğitim kurumunda eğitim alan ve sınava giren öğrencilerin cevap anahtarı inceleniyor. Kişiye özel soru kitapçıkları da kurumun depolarından çıkarıldı. Cevap anahtarları ile kitapçıklar karşılaştırılıyor. Kitapçıklarda işaretleme olup olmadığı varsa cevap anahtarı ile örtüşüp örtüşmediği araştırılıyor. Soru kökü, şıklar ve şıkların dizilimi bire bir aynı olan soruya rastlanmadı. Bazı sorularda içerik ve soru benzerliklerinin bulunduğu tespitler arasında yer alıyor.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nde de inceleme yapılıyor. İptal edilen ve ertelenenlerin yanı sıra kurumun bir yıl içinde yaptığı sınavlardaki sorularının da karşılaştırmalı olarak incelendiği öğrenildi. Sosyal medya paylaşımlarıyla soruşturmayı yönlendirdiği iddia edilen hesapların FETÖ ve diğer örgütlerle bağlantısı da araştırılıyor.


 
 
 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber