Müzeden çalınmıştı, İstanbul'da ele geçirildi

Video: Müzeden çalınmıştı, İstanbul'da ele geçirildi

İstanbul Emniyeti, tarihi eser kaçakçılarına operasyon düzenledi. Operasyonda birçok değerli eser yurt dışına çıkarılamadan ele geçirildi. Eserler arasında 16. ve 17. yüzyıl dönemine ait Kur'an-ı Kerimler de vardı.

Müzeden çalıntı tablo


Ekipler 29 Mayıs’ta Şişli’de bir adrese yaptığı baskında Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nden çalınan ressam Feyhaman Duran’ın yaptığı Ortaköy manzaralı tablosunu buldu ve olayla ilgili 1 kişiyi gözaltına aldı.


Altın yazmalı Kuran-ı Kerimler, sikkeler


Polis ekipleri ikinci operasyonu ise Kadıköy’de bulunan bir işyerine 21 Haziran’da düzenledi. Yapılan operasyonda Selçuklu dönemine ait bronz kuş heykeli şeklindeki buhurdanlık, İslami yazı karakterine sahip objeler, Roma dönemine ait 13 sikke, 15. yüzyıla ait altın yaldızlı Osmanlı ve İran el yazması Kuran-ı Kerimler ele geçirildi. Ele geçirilen Kuran-ı Kerim'ler arasında 15. yüzyılın şartlarında ebru sanatıyla yapılmış bir kapağı olması dikkat çekti. Operasyon kapsamında 2 kişi yakalanarak gözaltına alındı.


 


3 kişi hakkında adli işlem başlatıldı


Operasyonlar kapsamında emniyetteki işlemleri tamamlanan 3 şüpheli hakkında 2863 ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanuna Muhalefet’ suçundan adli işlem başlatıldı. Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı operasyonlar polis kameraları tarafından görüntülendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS