hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Otomobil fiyatlarındaki düşüş durdu mu? Dikkat çeken fiyat değişimi

  KAYNAKCNN TÜRK

  Yeni yıl itibarıyla araç piyasasındaki fiyat değişimleri oldukça dikkat çekiyor. Aralık ayından bu yana yükseliş eğilimi gösteren ikinci el araç piyasasında üst üste, son 3 aylık süre zarfında ibre yukarı döndü. Piyasada fiyatları yükselten nedenler neler? Detaylar CNN TÜRK Muhabiri Emrah Çakmak ve Kameraman Mehmet Onur'un haberinde.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel, ''Tedbirlerle sıfır araç tedariğinde sorunun ortadan kalkmasıyla birlikte, otomotiv piyasası bir rahatlamaya girdi.'' ifadelerini kullandı.

  Piyasada fiyatlar geriledi ancak sektör temsilcilerine göre bu durum kısa sürmüş gibi duruyor.

  İKİNCİ ELDE VE SIFIR OTOMOBİLDE FİYAT ARTIŞI NEDEN KAYNAKLANIYOR?

  Hayrettin Ertemel, ''Hem sıfırda hem de ikinci elde indirimler söz konusuydu. Tabii ki bu yılbaşına kadar devam etti. Yılın ilk çeyreğinde de ilk aylarında da devam etti.'' dedi.

  Sektör temsilcilerine göre fiyatlardaki yükselişin nedenlerinden biri 2023 stoklarının bitmesi, diğeri ise artan kur.

  Ertemel, ''Model araçlar piyasaya girmeye başladı artık bu süreçlerde döviz kuru çok etkili. Türkiye'de satılan araçların %65'i ithal araç olduğundan kurdan direkt etkileniyor. Sıfır artınca ikinci el otomobil fiyatları da artış gösteriyor.'' şeklinde konuştu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  YAZ AYLARINDA OTOMOBİL FİYATLARININ DAHA DA ARTMA İHTİMALİ VAR MI?

  Ertemel ''Şu anda tam bir alım fırsatı. Ramazanda durgun ama bayram ve yaz aylarında fiyatların artmasını bekliyoruz.'' dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow