Provokasyonları kim, neden yapıyor? Uzmanlar CNN TÜRK'te yanıtladı

Provokasyonları kim, neden yapıyor? Uzmanlar CNN TÜRK'te yanıtladı

Son günlerde art arda yaşanan felaketler ve göçmen sorunları, sosyal medyada provokasyonlara zemin hazırladı. Yalan haberler hızla yayıldı. Peki bu provokasyonları kim, neden yapıyor? Uzmanlar CNN TÜRK'te değerlendirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İstanbul Pendik'te bulunan Ali Baba Sultan Cemevi, iki kişinin saldırısına uğradı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun sosyal medyada provokasyon malzemesi haline getirildiğini söyledi, tepki gösterdi.

Konya saldırısı, Altındağ olayı, yangınlar ve sel... Sosyal medyadaki yalan haberler CNN TÜRK ekranında da masaya yatırıldı. Uzmanlar, provokasyonlarla Türk-Suriyeli çatışmasının devam ettirilmeye çalışıldığını söyledi.

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, "Basit bir yalan haber, çok da sıradan hiç umursamayın mı diyeceksiniz? Diyemezsiniz. Zaten amaç ne biliyor musunuz? Önce devletle milleti karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Zaten kaos tetiklemek için yapılıyor" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gazeteci İsmet Özçelik de "Suriyeli ve Türk normalde dostken, düşman haline gelecek. Türkiye'de mülteci istemiyoruz diye stadyumlarda sloganlar atılmaya başlanmış. Ben bundan çok endişe etmeye başlıyorum. Buna iyi niyetli insanlar da katılıyor. Oynanan oyunun görülmesi gerekiyor diye düşünüyorum" diye konuştu. 

Güvenlik Uzmanı-Emekli Albay Coşkun Başbuğ ise tüm provokasyonların kasıtlı olarak yapıldığını, hedefin 2023 olduğunu ifade etti. Başbuğ, şöyle devam etti:

"Öyle olağanüstü günler yaşıyoruz ki bundan kastım yangın, sel felaketi değil. Ülkede gerçekten hiçbir şeyin tesadüf olmadığı bir takım odakların, bir takım provokatörlerin, bir takım ajanların at koşturduğu, cirit attığı bir süreçten geçiyoruz. Bu FETÖ dediğimiz tehdidi biz 15 Temmuz'da göğüsledik. Ama bitti mi tehdit, bitmedi. İşte o birileri sahada. B planı, C planı ne derseniz deyin adına. Bu planı aktive etmek için bir takım eylem ve hareketlerin peşindeler. Nereye hedef; 2023."