Neden Patriot değil de S-400? Türkiye ilk 6 ülkeden biri

Video: Neden Patriot değil de S-400? Türkiye ilk 6 ülkeden biri

CNN TÜRK muhabiri Sena Alkan Mürted üssüne sevkiyatı başlayan S-400 bataryalarına dair önemli bilgiler paylaştı.

S-400, S-300’ün ileri versiyonu. 2007 tarihinde üretildi ve detaylarını bakacak olursak Aslında üst katmanlı ve geniş yelpazeli bir hava savunma sistemi olduğunu görüyoruz ve bir bölgenin savunmasında özellikle etkili olduğunu görüyoruz. Patriot bu noktada biraz farklıydı. Çünkü Patriot hava savunma sistemleri nokta alan savunması için uygun diyordu yetkililer. Dolayısıyla bir bölgenin savunmasında S-400’ün uygun olduğunu, uzun menzilli olduğunu görüyoruz Peki, Balistik füze tahrip aralığının 60 kilometre olduğu söyleniyor. Radar menzilinin 600 azami etkili menzili ise 120 kilometre olduğu söyleniyor S-400’ün.


S-400’ler hedefine vurucu füze üzerindeki radar güdümü ile ilerliyor. Bu noktada da 5.mach, yani ses hızının 5 katı süratli hareket edebildiği söyleniyor. 5 dakikada açıldığını ve 90 derece açıyla da Füze fırlattığını biliyoruz.


S-400’ler acaba hangi ülkelerde var? Hangi ülkeler almak istiyor?


Türkiye bu noktadan s 400 olan sayılı ülkeler arasına girdi. İlk olarak Rusya üreticisi Rusya'da var bunu biliyoruz. Suriye'ye geçtiğimiz yıllarda Rusya'nın S-400 hava savunma sistemi yerleştirdiğini biliyoruz. Yine Belarus’ta olduğunu biliyoruz. Çin’e teslimat başlamıştı, tıpkı Türkiye gibi Çin’e S-400 verildiğini biliyoruz.Rusya'nın ilhak ettiği Kırım’a S-400 füzelerinin yerleştirdiğini biliyoruz ve Türkiye'de bu ülkelerden sonra S-400 intikalinin başladığı, S-400 anlaşması yapan 6. ülke oldu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS