Son dakika... Fırtınanın ardından şimdi de dolu felaketi

Son dakika... Fırtınanın ardından şimdi de dolu felaketi

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Antalya Havaalanı'nda fırtına nedeniyle otobüs devrildi. Devrilen otobüste bulunan 12 kişi yaralandı. Dün geceden bu yana etkili olan fırtına ve sağanak yağış yerini yer yer dolu yağışına bıraktı. Bakan Kurum, Antalya'daki hortuma ilişkin, Kumluca bölgesinde 2 binanın yıkıldığını, il genelinde 21'i ağır hasarlı 229 binada hasar olduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez de "Büyük bir oranda gün içerisinde Antalya'ya enerji vermeye başlayacağız" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Antalya Havalimanı'nda fırtına nedeniyle aktarma otobüsü devrildi. Devrilen otobüsten kopan parçalar fırtınanın etkisiyle çevreye savrulurken bazı araçlar da zarar gördü. Yaralıların olduğu kaza başka bir yolcu tarafından kaydededildi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu: 12 yaralı var

Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya'da yaşamı felç eden fırtınayla ilgili şu bilgileri paylaştı.

"Biz de şu anda havaalanındayız. Sabah 11 sıralarında oluşan hortum nedeniyle, iki otobüs, bir minibüs, iki merdiven devrilmesi meydana geldi. İki uçakta hasar var, bir polis helikopterimizin pervanesinde hasar var. Şu ana kadar 12 yaralımız hastaneye sevk edildi. Hayati tehlikeleri yok. Şu anda havaalanı, hava trafiğine açık. Havaalanındaki hasarları hızlı bir şekilde gidermeye çalışıyoruz. Direkler yıkıldı, buradaki araç gereçte hasarımız var.

Son dakika... Fırtınanın ardından şimdi de dolu felaketi

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Zaruri olmadıkça dışarı çıkılmasın"

Tekrar vatandaşımızı uyarmış olalım. Bugün ve yarın bölgede yağışlar azalarak devam edecek. Bütün vatandaşlarımızın uyarıları dikkate almasını rica ediyorum.

Zaruri olmadıkça dışarı çıkılmaması, özellikle dere yatakları bölgelerine yaklaşmamaları; özellikle hortum olma riski olan bölgelerde veya hortum gördüklerinde durup onu çekmek yerine, kendilerini muhafazalı bölgelere almaları yönünde vatandaşlarımızı uyarıyoruz.

Buse Acar'ı arama çalışmaları

Buse'yi arama çalışmamız devam ediyor. Şu ana kadar bulabilmiş değiliz. Hem helikopterle, hem dalgıçla aramamız devam ediyor. Hortum nehre değil de karada başka bir yere taşıdı mı endişesi de oluştu. Arama tarama çalışmalarına başladık. Kızımızın eşyalarına ulaşmamız olmamıza rağmen, kızımıza ulaşamaıdk.

Antalya merkezden Antalya'nın doğusundaki ilçelere kaydı yağış. Ama yarın da sağanak yağışların bölgede devam edeceğiyle ilgili Meteoroloji Bölge Müdürlüğümüzün uyarısı var. Biz de vatandaşlarımıza iletiyoruz. Hepimiz, milletimize geçmiş olsun."

Son dakika... Fırtınanın ardından şimdi de dolu felaketi

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Avuçiçi büyüklüğünde dolu seraları vurdu 

Antalya’da dün geceden buyana etkili olan fırtına ve sağanak yağış yerini yer yer dolu yağışına bıraktı. Serik ilçesine bağlı Belek Mahallesinde saat 16.00 sıralarında başlayan ve 2 dakika süren avuç içi büyüklüğündeki dolu yağışı araçlara zarar verdi. Dolu yağışı sebebiyle bölgedeki bazı seralarda da hasar oluştu. 

Sabah saatlerinde Kumluca’da başlayan ve 5 kişinin hafif yaralanmasıyla devam eden hortum öğle saatlerinde havaalanında etkili oldu. Apronda bulunan bir servis otobüsü ve minibüsün devrilmesi sonucu 12 kişinin yaralanmasına sebep olan hortumun yaraları sarılmaya çalışılırken doğuya doğru kayan fırtına Serik ilçesine bağlı Belek ve Kadriye mahallesinde etkili oldu. Biranda bastıran ve 2 dakika süren doluyla şoka uğrayan site sakinleri ellerine aldıkları avuçiçi büyüklüğündeki doluları sosyal medya hesaplarından paylaştı. Yine Serik ilçesine bağlı Kadriye mahallesinde de etkili olan dolu örtü altı üretim tesislerini vurdu. Biranda bastıran dolu çileklerin ekili olduğu seraları vuran dolu, naylonları yırtıp ekili olan çilekleri parçaladı. Zaman zaman görüş mesafesini sıfıra indiren dolu yağışından geriye kullanılamaz seralar ve ürünler kaldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dakika... Fırtınanın ardından şimdi de dolu felaketi

Bakan Kurum: 229 binada hasar tespiti yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 2 kişinin hayatını kaybettiği Antalya'daki hortum felaketinde 2 binanın tamamen yıkıldığını, 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapıldığını açıkladı. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Karaman’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Karaman Valiliğini ziyaret etti. Burada konuşan Bakan Kurum, Antalya'da yaşanan hortum felaketine değinerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bakan Murat Kurum 2 kişinin öldüğü felakette hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü belirterek, "Antalya’da afetten hemen sonra Bakanlık olarak harekete geçtik. İl Müdürlüğümüz ekipleri hasar tespit, enkaz kaldırma çalışmalarına ivedilikle başladılar. Kemer, Finike ve Kumluca ilçelerinde ön hasar tespit çalışmalarına devam ediyoruz. Yaptığımız tespitlere göre, Kumluca’da 2 bina tamamen yıkılmış vaziyette. 21 ağır hasarlı, 208 az hasarlı olmak üzere toplamda 229 binada hasar tespiti yapılmış. Ekiplerimiz olay yerinde çalışmalarına devam ediyorlar" dedi.

"Sanayi alanlarının şehir dışına çıkartılması"

Çarpık kentleşme sonucu yerleşim alanları içerisinde kalmış bazı sanayi siteleri ile iş yerlerinin yer darlığı ve sıkışmışlık sebebiyle taşınması zorunluluk haline geldiğini kaydeden Bakan Murat Kurum, İstanbul’da sanayicilere dair örnek bir projeye başladıklarına değindi. Bakan Kurum, "2023’e gelindiğinde tüm illerimizin makro ve mikro düzeyde mekansal planlarını hazırlayacağız. Tüm yatırımları bu plan çerçevesinde hayata geçireceğiz ve çevreye duyarlı sanayileşmenin önü açılmış olacak.

Bu kapsamda şehirlerimizdeki düzensiz sanayi alanlarını şehrin dışına çıkararak hem kentleşmede doğru adımlar atacağız hem de bu vesileyle şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirmiş olacağız. Ayrıca sanayicilerimize daha modern, daha geniş alanlarda üretme imkanı sağlayacağız. İstanbul’da sanayicilerimize dair örnek bir projeye başladık. İstanbul Arnavutköy’de bulunan 1.5 milyon metrekarelik alanın planlaması ve projelendirmesini yapıyoruz. Hedefimiz 81 ilimizde, şehir merkezlerine yakın alanlarda, adeta sıkışmış halde olan sanayilerimizi şehrin dışına taşımak" diye konuştu.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber