Son dakika... Seçim 14 Mayıs'ta mı olacak? AK Parti Grup Başkanvekili Turan, CNN TÜRK'te

Son dakika... Seçim 14 Mayıs'ta mı olacak? AK Parti Grup Başkanvekili Turan, CNN TÜRK'te

Son dakika haberine göre, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova'nın soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tarihiyle ilgili gelen soruya AK Parti Grup Başkanvekili Turan, "Seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs'ta olacak. Kararın Meclis'ten çıkmasını isterdik. İYİ Parti ve CHP yolu kapattı. Seçim tarihini Cumhurbaşkanının almasını bekliyoruz. Karar 9-10 Mart tarihlerinde açıklanabilir." ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan'ın açıklaması şu şekilde;

14 MAYIS'TA SEÇİM OLACAK MI?

Öncelikle ülkemiz için hayırlı olsun. Cumhurbaşkanımız son grup toplantısında 14 Mayıs'ı işaret etti. Resmi takvim hala 18 Haziran'dır. Bir erken seçim gündemimiz yok. 18 Haziran'da neden yapmayacağız. Ramazan Bayramı, Hac dönemi, mevsimlik işçiler, Kurban Bayramı... Hem ilk turu hem ikinci turu planlamak zorundasınız. Bu hac meselesinin 2 turda da olmadığı 7 Mayıs ve 14 Mayıs var. Biz istiyoruz ki 18 Haziran'a en yakın tarih olan 14 Mayıs var. Seçim büyük ihtimalle 14 Mayıs'ta olacak. Kararın Meclis'ten çıkmasını isterdik. İYİ Parti ve CHP yolu kapattı. Seçim tarihini Cumhurbaşkanının almasını bekliyoruz. Karar 9-10 Mart tarihlerinde açıklanabilir. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ECONOMİST'İN KAPAĞI

20 yıl içerisinde 15 seçim yapıldı. Halkımızdan başka referansımız olmadı. Sayın Erdoğan ile Türkiye'nin kaderi adeta özdeşleşti. Onlar diyecek Türkiye yapacak. Buna alışmışlar. Rusya-Ukrayna krizinde tüm dünyanın baktığı bir yer var. Ama Cumhurbaşkanımız iki liderle görüşen tek insan. Onlar Erdoğan'ın istemediği alan tam da bizim gurur duyduğumuz alan.

14 Mayıs'ın tarihi hatırasıyla diyoruz ki 'Yeter... Söz de karar da milletin' The Economist'in bizi sevmemesi bizim için gurur vesilesi. 'Erdoğan olmasın da ne olursa olsun' anlayışı içeride nasıl varsa dışarıda dar var. Ne demek diktatörlüğe yürüyormuşuz. Böyle olsa seçim mi olur? Halk ne derse o karar alınmayacak mı? Diktatörlüğü bırakın milletle yürüyen bir yol var içeride.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ERDOĞAN'IN YENİDEN ADAYLIĞI TARTIŞMASI

Sayın Erdoğan bugüne kadar birçok engelle karşılaşmış bunları aşmış bir lider. YSK sürece ilişkin itiraz konuları varsa bunlar değerlendirilir. Erdoğan, 2018'de yeni sisteme göre ilk kez Cumhurbaşkanı oldu. 'Aday olamaz' diyen hukuk cahilidir. 

SEÇİM KANUNU DEĞİŞECEK Mİ?

Mecburum diye anlatmaya çalışıyorum. Dön dolaş aynı konuların tartışılması vahim. Bunlar üzücü şeyler. 2010 yılında YSK'nın bir kararı var. SEÇİM günü esastır diye bir kararı var, neyi tartışıyorsunuz. Seçimin tarihi hangi gün ise 1 yıl hesabı o zaman başlar.

6'LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

Kılıçdaroğlu aday olsaydı çoktan açıklardı. Bu 6'lı masada hala krizi gösteriyor. Garip tablo ortada. Biz çözün diyoruz. Çıkın karşımıza, yarışalım istiyoruz. Kemal beyin cesareti olsa şimdiye kadar aday olur. Şimdiden yetki yokken kavga eden anlayışın bu ülkeye karşı ne faydası olabilir?

DAVUTOĞLU VE BABACAN'IN MESAJLAR

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sayın Davutoğlu'nun konuşmasını çok istiyoruz. Oyu küçük egosu büyük. Bizim gördüklerimizi halkın da görmesini istiyoruz. Binde bir alamayacaklar. Konya'da CHP'siz aday olsun yine alamayacaklar. Birinci tartışmaları Abdullatif Şener mi, Ahmet Davutoğlu mu? Konya'da kendi memleketinden seçilemeyecek. Hoca dedik, Başbakan dedik, hatıramız var dedik. Biz izlerken mahcup oluyoruz. 

BAŞÖRTÜSÜ DÜZENLEMESİ

Kavga etmek istemiyoruz, iş üretmek istiyoruz. Anayasa değişikliğine grup olarak 'evet' diyoruz.

EYT, NE ZAMAN MECLİS'E GELECEK?

AK Parti'nin kendisinden önceki sorunları çözmesinde iyi bir örnek bu. 'Yapacağım' dediği ne varsa hepsini yaptı AK Parti. Şimdiye kadar Ocak sonu gibi Meclis'e gelir, Şubat'ta görüşmelere başlanır. Önce komisyon ardından Genel Kurul görüşmeleri var. EYT meselesi 5 milyona yakın kişiyi ilgilendiriyor. Çok büyük bir sayı. 5 milyon çalışan emekliden bahsediyorsunuz. Kalifiyeli elemanlarını gönderecek, yeni işçi bulacak, tazminatları aynı şekilde. Bakanlığımız bunları çalışıyor. Ocak sonu gelir, Şubatta görüşürüz. Ümit ediyorum yakın zamanda Meclis'e gelir. Şubat ortasını geçmez diye ümit ediyorum. Yani Şubat ayı içerisinde bu konu halledeceğiz diye düşünüyorum.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BORÇ YAPILANDIRMA PAKETİ

Bakanlığımız öncülüğünde çalışma devam ediyor. Ayrıntıları hem Bakanımız hem Cumhurbaşkanımız bir kaç gün içinde açıklayacaklardır diye tahmin ediyorum.