Türkiye'nin dört bir yanı şehit ateşiyle yandı.

Video: Türkiye'nin dört bir yanı şehit ateşiyle yandı.

34 Mehmetçik, 34 can. Hepsi geride gözü yaşlı eşler, nişanlılar, evlatlar, anneler babalar bıraktı. İdlib'de şehit olan askerlerden 22'si Hatay'dan memleketlerine uğurlandı. Cenaze törenlerinde gözyaşları sel oldu.

İller farklı, ama acı aynı. Kimi eş, kimi babaydı, hepsi bir annenin, bir babanın evladıydı. Türkiye'nin dört bir yanı şehit ateşiyle yandı.


Uzman Onbaşı Emre Baysal nişanlıydı. 50 gün sonra düğünü vardı. İzine gelip hayallerine kavuşacaktı. İstanbul'daki evi düğün değil, cenaze evi oldu.


Şehit Uzman Çavuş Batuhan Tank da 6 ay önce kız arkadaşı ile ilk adımı atmış, yüzükleri takmıştı. Düğüne gün sayıyorlardı, olmadı. Hayalleri yarım kaldı.43 yıl önce şehit olan dedesiyle aynı kaderi paylaştı. Şehidin 50 gün sonra düğünü vardı.


Şehit Yüzbaşı Süleyman Şahin. 33 kahramandan biri, en rütbelisi oydu. Afyonkarahisarlı şehidin 2 çocuğu vardı. Evlatları yetim, eşi Ayşe Şahin'in gözü yaşlı kaldı.


Uzman Onbaşı Ahmet Alparslan, Bağcılar'da yaşayan ailesine Samsun'dayım demişti. 3 hafta önce gelmişti, ailesini ziyarete. En son da 2 gün önce, telefonla konuşmuşlardı.


Şehit Uzman Onbaşı Recep Bekir daha 21'indeydi. 15 gün önce İdlib'e gitmişti. Dünyaya geldiği Hatay'da Tekirdağlı 2 hemşehrisi, 2 silah arkadaşı ile birlikte şehit oldu.


Şehit Uzman Onbaşı Turgut Burkay Korkmaz da 23 yaşındaydı. İki yıl önce başlamıştı göreve. Onun ateşi Finike'ye, babasına "İdlib'e giderken şehit olacağım" diyen Uzman Onbaşı İbrahim Tüzel'in haberi de Mersin'e düştü.


Mersin'in 2. şehidi Astsubay Muhammed Akay da 1 ay önce göreve başlamıştı. Şehidin babası Mersin'de çalıştığı tekstil atolyesinde acı haberi aldı, fenalaştı. Ona müdahale eden sağlık ekipleri de gözyaşlarını tutamadı.


Teğmen Bayram Olgun, 2 ay önce babasını kaybetmişti. Cenaze sonrası berbere "belki bu son traşım olur" demişti. Dediği oldu! Onun acı haberi de Konya'yı yasa boğdu.


Uzman Çavuş Tayfun Pekel de şehit düşmeden önce akrabalarını aramış, helallik almıştı.


5 şehit için Hatay Devlet Hastanesi'nde tören yapıldı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve silah arkadaşları da o törene katıldı.


Osmaniye'ye düşen iki ateşten biriydi Uzman Onbaşı İbrahim Akkaya. İlk o uğurlandı. Şehidin annesi törene sedye ile getirildi.


Hemşehrileri şehidi son yolculukta yalnız bırakmadı. Bakan Akar da cenazesinde saf tuttu. Şehit asker gözyaşları ile toprağa verildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS