hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  21 Ocak 2017 Gündem Özel'in özeti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel'in 21 Ocak tarihli bölümüne radyasyon onkolojisi uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar, fitoterapi uzmanı Dr. Ümit Aktaş, akademisyenler Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişçioğlu, mutfak ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği başkanı Metin Yurdagül konuk oldu. Programda, beslenme ve kanser ilişkisi ile ünlü bir krem çikolata markasında kullanılan palm yağının kanserojen olduğu iddiaları masaya yatırıldı. İşte 10 dakikada programın özeti...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  PROGRAMIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

  Programda öne çıkan başlıklar şöyle:

  Dr. Yavuz Dizdar'dan palm yağı için çarpıcı iddia

  Dr. Yavuz Dizdar, palm yağı tartışmasının ticari manipülasyon olduğunu iddia etti. Dizdar, "Bu bir endüstriyel yağ üretim biçimidir. Ben bunu kanserde etkendir diye tanımlayamıyorum. Mevcut ürünlerin içerisinde palm yağı, bir tane ürünün üstüne odaklanıp bu yapıyormuş şekline getirilirse ben bunu ticari manipülasyon olarak kabul ederim" dedi.

  Prof. Dr. Ali Esat Karakaya: Maydonozda da kanserojen var

  Ünlü bir krem çikolata markasında kullanılan palm yağının kanserojen olduğu iddialarını CNN TÜRK'te değerlendiren Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, "Maydonozda, kerevizde de kanserojen maddeler var. Önemli olan dozu" dedi. "Ezber bozan şeyler" anlatacağım diyen Prof. Dr. Karakaya, şunları anlattı:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Yüzden fazla deney hayvanı kanserojeni aldık. Kahve içtiniz mi? 17 deney hayvanı kanserojeni aldınız. Veya maydonoz yediyseniz ama kerevizde de kanserojen maddeler var. Diyeceksiniz ki, bunlar kanser mi yapıyor? Hayır çünkü doz önemli. Bütün bu çalışmada, EFSA çalışması da hangi doz ne yapıyor riskini belirlemek için yapılıyor. Niye böyle çalışmalar yapılır. Çünkü söylenen bu maddeler zaten endüstride daha önce kullanılıyordu. İlaç endüstride ara madde olarak kullanılıyor. Bir madde endüstride kullanılınca toksik testleri yapılıyor. Gıda da rastlanınca insana ne kadar ulaşıyor diye araştırıldı. Risk her zaman var. Önemli olan izleniyor mu ve yönetiliyor mu? Her şeyde risk var yoksa."

  Dr. Ümit Aktaş: Söz konusu ürün kimyasal bomba

  Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş da söz konusu ürünü, "kimyasal bomba" olarak nitelendirdi. Aktaş, "Bu ürünün yarısı şekerden oluşuyor. Palm yağına gelene kadar onun içinde bir sürü katkı maddesi, lezzet artırıcı madde, bir sürü şeker ve mısır şurubu var. Bütün bunların birleştiği kimyasal bombanın içinde biz sadece palm yağını mı konuşacağız?" dedi.

  Aktaş, işlenmiş gıdaların, rafinasyondan geçen yağların ve genetiğine müdahale edilen gıdaların insanların gen yapısını bile bozduğuna dikkat çekerek, şunları vurguladı:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Olay basit anlamda palm yağının kanserojen olup olmaması meselesi değil. Bilmem ne krem çikolatasının kanserojen olup olmaması değil. Bahsettiğimiz krem çikolatanın yarısı şekerden oluşuyor. Palm yağına gelene kadar onun içinde bir sürü katkı maddesi, lezzet artırıcı madde, bir sürü şeker ve mısır şurubu var. Bütün bunların birleştiği kimyasal bombanın içinde biz sadece Palm yağını mı konuşacağız? Palm yağı işlemden geçmiş bir yağdır, burada sorun rafinasyondan geçmesidir. Siz zeytinyağını da rafine edip, Riviera yağı yaparsanız o da insan sağlığına zararlıdır. Ben bir doktor olarak işin ticaret yanına değil insan sağlığı yanına bakarım. Bu açıdan baktığımda da konuştuğumuz üründeki rafine palm yağıdır. Bu rafinasyon işlemi yağın zararlı hale gelmesine sebep oluyor."

  Margarin sağlığa zararlı mıdır, yararlı mı?

  Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fahri Yeşimişçioğlu ile Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş arasında 'margarin sağlığa zararlı mı, yararlı mı' tartışması yaşandı. Yeşimişçioğlu, margarinin zararlı olmadığını ifade etti. Aktaş ise, "Margarin sağlığa zararlıdır. Olaya sadece kanser gözünden bakmamak gerekir. Margarin sağlığa zarar değildir demek vebal taşır. Margarin doymuş yağ olarak insan sağlığına zararlıdır. Bunu söylemek son derece yanlış ve bilime aykırıdır." dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Palm yağı tartışmasında uzmanların işlenmiş gıda kavgası

  Programda işlenmiş gıdaların sağlığa zararları olduğu görüşünü savunan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş ile Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Esat Karakaya arasında tartışma yaşandı. Dr. Ümit Aktaş'ın programda, endüstride kullanılan işlenmiş gıdalar ve GDO'nun sağlığa zararlı olduğu yönündeki sözlerine, gıda mühendisi Yrd. Doç. Dr. Fahri Yemişoğlu ve Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Ali Esat Karakaya'dan bunun ekonomiye zarar vereceği anlamına çıkan itirazlar geldi.

  "Bizim sağlığımız bozulduğu zaman bunun yarattığı zarar, kronik hastalıkların patlamasının getirdiği zarar ne olacak?" diye soran Dr. Ümit Aktaş, 1998-2010 yılları arasında diyabetin yüzde 85, pre-diyabetin yüzde 400 arttığı şeklindeki araştırma sonuçlarını paylaştı. Türkiye'de önümüzdeki 10 sene içinde 20 milyona yakın diyabet hastası olacak insanlar bulunduğunu söyledi. ABD'deki bir araştırmadan söz eden ve 50 yaşında Tip 2 Diyabet teşhisi konulan bir kişinin ölene kadar sisteme maliyetinin 250 bin dolar olduğunu aktaran Dr. Ümit Aktaş, Türkiye'deki rakamın nasıl bir ekonomik maliyet yaratacağına işaret etti. Dr. Aktaş, "Ne demek bu? Türkiye'nin bütçesi yetmez. Trilyonlarca dolardan bahsediyoruz. Ne sebep oldu buna? Genetiğine müdahale edilmiş buğday neden oldu" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dr. Aktaş'ın bu sözlerine Prof. Dr. Ali Esat Karakaya, "O kadar daldan dala ki hepsinin cevabı var. Siz uzman olmadığınız konuların hepsine bir laf atıyorsunuz" diye tepki gösterdi. Bunun üzerine Dr. Aktaş, hekim olmayan Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr. Karakaya'ya "Siz diyabet uzmanı mısınız?" diye sordu. "Hayır, değilim" diye yanıt veren Prof. Dr. Karakaya, "Siz de değilsiniz" diye karşılık verdi. Bunun üzerine gerginleşen tartışmada Dr. Aktaş, "Benim doktor olarak bu konularda söz söyleme hakkım var. Ne konuşacağımı sizden öğrenecek değilim" dedi. Prof. Dr. Karakaya da "Bitkisel ilaç düzenlemesi yapın, onların nasıl pazarlandığını anlatın" diye ithamda bulundu. Dr. Aktaş ise, "Bitkisel ilaca falan girmedim, hiç öyle konuşmadım, lütfen ne konuştuğunuzu duyarak konuşun" diye karşılık verdi.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow
  o-clock

  SON DAKİKA