hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri Türkiye'de

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Anadolu'nun en yaşlı canlısı ortaya çıktı. Zonguldak'taki bir ormanda bulunan ağacın yaşı 4 bin 112. Bronz çağından bu yana Anadolu'da yaşayan tek canlı olduğu düşünülen ağacın bulunduğu bölge tabiat anıtı ilan edilecek. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da tabiat anıtı ilanı için resmi süreci başlattıklarını bildirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orman ve Su İşleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Anadolu'da en yaşlı anıt ağaçların Zonguldak'ın Alaplı ilçesindeki Gümeli ormanlarında bulunduğu aktarıldı. 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının da içinde olduğu Gümeli ormanlarındaki alanın "Tabii Yaşlı Porsuk Meşceresi" olarak nitelendiği ifade edilen açıklamada, alanda bin 987 ve bin 164 yaşlarındaki ağaçlar ile yaşları ortalama 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda porsuk ağacının yer aldığı vurgulandı.

  Tabiat anıtı ilan edilecek ağacın yaşının, porsuk ağaçlarına ilişki uluslararası projelerde görev alan, doğal yaşlı ormanlar konusunda uzman, Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ercan Oktan tarafından araziden alınan örneklerin laboratuvarda incelenmesiyle tespit edildiğine dikkat çekildi. Porsuk ağacının dünyanın en yaşlı 5 ağacından biri ve Türkiye'nin en yaşlı ağacı olduğunun belirlendiği bildirildi.

  Açıklamada, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun değerlendirmelerine de yer verildi. Buna göre, Zonguldak'taki 4 bin 112 yaşındaki porsuk ağacının tabiatanıtı ilanı için resmi süreci başlattıklarına işaret eden Eroğlu, şunları kaydetti:

  "Anıt niteliğindeki porsuk ağacının Bronz Çağı'ndan bugüne kadar Anadolu'da yaşayan yegane canlı olduğunu düşünüyoruz. Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız, bu kadim ağacı, onu yaşadığımız çağa ulaştıran ekosistem özellikleriyle birlikte koruyacaktır. Yapacağımız değerlendirme neticesinde korumaya alacağımız bu ağacı ayrıca yılın belirli aylarında, belirli sayıda ziyaretçiye açmayı planlıyoruz."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow