İran botoksu tehlikesi! İran botoksu nedir, zararlı mı? Türkiye’de kullanılan botoks markaları…

İran botoksu tehlikesi! İran botoksu nedir, zararlı mı? Türkiye’de kullanılan botoks markaları…

İran botoksu tehlikesi İran botoksu nedir, zararlı mı Türkiye’de kullanılan botoks markaları…
expand

İran botoksu, son yıllarda popülerlik kazanan ve özellikle İran'da yaygın olarak uygulanan güzellik ve estetik uygulamasıdır. Genel olarak, "botoks" terimi, botulinum toksininin estetik amaçlarla kullanımını ifade eder. Botulinum toksini belirli kasları geçici olarak felç ederek cilt üzerindeki kırışıklıkların azaltılmasına yardımcı olur. İran botoksu bu temel prensip etrafında şekillenen, ancak belli başlı özellikleri ve uygulama yöntemleri ile diğer botoks uygulamalarından ayrılan bir yöntemdir. İşte İran botoksuna dair detaylar Neşe Akbaş'ın haberinde.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Botoks, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan bir estetik tedavi yöntemi olup, doğru kullanıldığında genellikle güvenli kabul edilir. Ancak, her türlü botoks uygulamasında olduğu gibi İran botoksu da yanlış uygulandığında veya kalitesiz ürünler kullanıldığında zararlara yol açabilir. Ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı üç botoks markası (Allergan Botox, Dysport, Nabota) bulunuyor. "Masport" diğer adıyla İran botoksu olarak bilinen marka ülkemizde kullanıma girmemiştir. Botoksta İran menşeli ruhsatsız, FDA onaysız ürünlerin kullanılması da ciddi yan etkilere neden olabiliyor.

YAYGINLAŞAN SAHTE BOTOKS SORUNU

Sahte botoks, güzellik ve gençleşme arayışında olan pek çok kişiyi etkileyen ciddi bir sorundur. Botoks, botulinum toksini tip A'nın ticari ismi olup, kırışıklıkları azaltmak ve çeşitli medikal koşulları tedavi etmek için kullanılan FDA onaylı bir üründür. Ancak, piyasada sahte botoks adı altında satılan, onaylanmamış ve tehlikeli ürünler bulunmaktadır. Bu sahte ürünler, gerçek botoksun sunduğu estetik ve terapötik faydaları vaat etse de kullanımları ciddi sağlık riskleri taşımaktadır. Bunlar genellikle düşük maliyetli olması nedeniyle cazip görünebilir, ancak içeriği, güvenliği ve etkinliği konusunda hiçbir garanti sunmaz. Bu ürünler, uygunsuz koşullarda üretilebilir ve saklanabilir, etken maddelerin dozu ve saflığı konusunda tutarsızlıklar gösterebilir. 

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

İran botoksu tehlikesi İran botoksu nedir, zararlı mı Türkiye’de kullanılan botoks markaları…SAHTE BOTOKS UYGULAMASININ RİSKLERİ

Sahte botoks kullanımının yol açabileceği sağlık sorunları arasında; enfeksiyonlar, alerjik reaksiyonlar, sinir hasarı, yüz ifadesinde kalıcı bozukluklar ve hatta yaşamsal risk taşıyan durumlar bulunmaktadır.

Enfeksiyon Riski: Steril olmayan koşullarda veya uygun olmayan tekniklerle yapılan enjeksiyonlar enfeksiyon riskini artırabilir.

Uygulama Alanında Problemler: Doğru olmayan dozajın kullanılması veya botoksin yanlış bölgeye enjekte edilmesi, istenmeyen yüz ifadelerine, asimetriye veya kas kontrolünde geçici kayıplara neden olabilir.

Alerjik Reaksiyonlar: Kullanılan ürüne karşı alerjik reaksiyonlar nadir de olsa meydana gelebilir ve ciltte kızarıklık, kaşıntı veya şişlik gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Sistemik Yan Etkiler: Çok nadir durumlarda, botulinum toksini enjeksiyon yerinden vücudun diğer bölgelerine yayılabilir ve solunum güçlüğü, yutma zorlukları veya kas güçsüzlüğü gibi sistemik etkilere yol açabilir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Kalitesiz Ürün Kullanımı: Sahte veya onaylanmamış botoks ürünlerinin kullanımı, yukarıda belirtilen yan etkilerin yanı sıra, daha ciddi sağlık sorunlarına da neden olabilir.

İran botoksu tehlikesi İran botoksu nedir, zararlı mı Türkiye’de kullanılan botoks markaları…TÜRKİYE’DE KULLANIMDA OLAN BOTOKS MARKALARI

BOTOX: Allergan şirketi tarafından üretilen, Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği, Botulinum Toksin Tip A (Onabotulinum toxin A) adı verilen bir proteini içeren bir ilaçtır.(Ülkemiz ve dünyada en yaygın kullanımı olan botoks formudur)

DYSPORT: İngiliz ilaç şirketi Ipsen tarafından üretilmiştir. Aktif maddesi, Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği Botulinum Toksin Tip A (Abobotulinum toxin A)’dır. (Ülkemizde giderek artan oranlarda kullanılmaktadır)

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

NABOTA: Üreticisi olan Daewoong Pharmaceutical, Güney Kore merkezli bir ilaç şirketidir. Aktif maddesi, Clostridium botulinum bakterisinin ürettiği botulinum toksin tip A’dır. (Ülkemizde kullanımı henüz çok azdır)

BOTULAX: Güney Kore menşeilidir. (Ülkemizde yine kullanımı çok az olan bir formdur)

RELATOX: Rus botoksu olarak bilinmektedir. (Ülkemizde resmi satışa henüz girmemiştir)

MASPORT: İran botoksu olarak bilinen bir preparattır. (Ülkemiz resmi piyasasına girmemiştir)

İran botoksu tehlikesi İran botoksu nedir, zararlı mı Türkiye’de kullanılan botoks markaları…

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow