hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Keçi Yavrusuna Ne Denir? Keçinin Dişi Ve Erkek Yavrularının İsimleri...

  Keçi Yavrusuna Ne Denir Keçinin Dişi Ve Erkek Yavrularının İsimleri...
  expand

  Keçi yavrularına verilen adlar yaşına ve cinsiyetine göre değişmektedir. Keçi, koyun gibi küçükbaş hayvanlara ise genel olarak davar ismi verilir. Keçilerin erkeğine teke, 1 yaşını doldurmuş dişi ve erkeğine ise çepiş ve ya çebiç adı verilmektedir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Keçi Yavrusuna Ne Denir?

  Keçiler, küçükbaş hayvan sınıfı içerisinde yer alan eğimli yamaçlarda dahi rahat bir şekilde hareket edebilen bir hayvandır. Uçurum kenarları, dik rampalı yollar gibi yerlerde korkusuzca gezebildikleri için zor yerlere keçi yolu ya da keçi yolu anlamına gelen patika denir. Keçiler otlak hayvanlar olması nedeniyle genellikle meralarda, dağlık bölgelerde otlatılırlar.

  Ancak ağaçların taze dallarını da oldukça çok severler. Bu nedenle bahçe gibi bakılan alanlarda dikkatli otlatmak gerekir. Keçi yavrularına hangi isim verildiği ise ülkemizde sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. Keçi yavrusunun yaşı ve cinsi, isminin konulmasında etki etse de keçi yavrularına genel olarak oğlak adı verilir.

  Keçinin Dişi ve Erkek Yavrularının İsimleri

  Keçinin yavrusuna ne isim verildiği pek çok kişi tarafından merak edilen bir husus olarak karşımıza çıkar. Hayvan yavrularının birçoğu yaşına ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Özellikle keçi ülkemizde çok fazla rastlanan bir hayvan olduğu için yavru isimleri de merak edilmektedir.

  Keçinin yavrusuna genel olarak oğlak denir. Ancak bir yaşını doldurmuş olan keçi yavrularına ise çepiş ve ya çebiç ismi verilmektedir. Bir keçi gebe kaldıktan itibaren bu süreç yaklaşık 150 gün kadar devam eder. Keçiler, doğumda tek ya da ikiz yavru doğurabilir.

  Yavrular doğumda yünlü ve gözleri açık bir şekilde dünyaya gelir. Yeni doğmuş keçi yavrusuna 1 yaşına kadar 'Oğlak' adı verilir. Oğlaklar, 6 aylık bir dönemin sonunda yetişkinliğe erişebilirler. 6-12 aylık olduklarında ise çebiç adı verilir. Keçilerin yaşları ise dişlerinden rahatlıkla öğrenilebilir.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow