hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tıkanan Bağırsakları Anında Boşaltıyor: Sindirim Sorunu Yaşayanlara Madde Madde Öneri! Bunları yaparsanız…

  Tıkanan Bağırsakları Anında Boşaltıyor: Sindirim Sorunu Yaşayanlara Madde Madde Öneri Bunları yaparsanız…
  expand

  Özellikle yetersiz sıvı alımının neden olduğu sindirim sorunları, oldukça rahatsız edici olabilir. Ancak sindirim rahatsızlıklarını hızlıca çözebilecek bazı besinler vardır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sindirim problemleri, birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. Ancak bu sorunları doğal yollarla çözmek için birçok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden biri, kuru meyvelerin sunduğu faydalardır. Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, kuru meyvelerin zamanında toplandığını ve suyunun uçurulduğunu belirtiyor. Ayrıca, kuru meyvelerin lif bakımından zengin olduğunu ve sindirim sistemine destek sağladığını söylüyor.

  Özellikle diyet yapanlar için ideal bir ara öğün alternatifidir. Kış aylarında tüketilen kayısı, erik, üzüm gibi meyve kurularının yanı sıra kivi, papaya, ananas gibi tropikal meyvelerin de kurutulduğunu ifade ediyor. Bu kurutma işleminin yiyecekleri uzun süre dayanıklı hale getirdiğini ve içerdikleri su miktarının düşük olması nedeniyle bozulmayı önlediğini vurguluyor.

  Tıkanan Bağırsakları Anında Boşaltıyor: Sindirim Sorunu Yaşayanlara Madde Madde Öneri Bunları yaparsanız…

  Uzman Diyetisyen Rengin Özbay, kuru meyvelerin faydalarını şu şekilde açıklıyor:

  1-Armut kurusu, böbreklerin düzenli çalışmasını destekler, idrar söktürücüdür, yüksek tansiyonu düşürür, kanı temizler, kansızlığı giderir, kabızlığı önler, sinirleri yatıştırır ve zihinsel yorgunluğu azaltır.

  2-Erik kurusu, düşük şeker oranı ile ideal bir akşam atıştırmalığıdır. Kalsiyum ve D vitamini içerir, kemik sağlığını destekler. Potasyum ve magnezyum içeriği ile tansiyon, karaciğer, kalp ve böbrek sağlığına katkı sağlar. Antioksidanları ile kalp hastalıkları riskini azaltır, kan şekerini düzenler ve cildin yaşlanmasını önler.

  3-Kivi kurusu, A ve C vitaminleri, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum açısından zengindir. Yüksek lif içeriği sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler. Kan basıncını düzenler, tansiyonu ve kolesterolü düşürür. Bağışıklık sistemini güçlendirir, nezle, soğuk algınlığı, kansızlık ve mide sorunlarına iyi gelir. Cilt sağlığını destekler ve cildi güzelleştirir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow