Av. Ahmet Kemal Şenpolat Av. Ahmet Kemal Şenpolat

Goril davasında suçlu kim?

02.06.2016 Perşembe | 11:08

ABD’deki bir hayvanat hapishanesinde (!) yaşamaya mahkum edilen zavallı bir gorilin, yanına kazara izleme duvarından düşen çocuğun davası tartışmaları alevlendirdi. Suçlu kim? İnsanı kurtarmak isteyen hapishane yetkilileri mi? Yoksa çocuğu gözetmeyen ailesi mi?

Kim kendi çocuğu oraya düşmüşken bir gorilin vurulmasını istemez, karşımızdaki ciddi ve kuvvetli bir argüman. Bunun nedeni ise gorillerin, fiziksel yapıları gereği cüsseli, azametli olmaları ve onlar hakkında bilgisiz olmamızdan kaynaklanıyor. Oysa dünyanın en barışçıl bu hayvanlarının beslenme alışkanlıkları bile otobur düzeyinde.

Kendi aileleri ile mutlu bir şekilde Afrika’nın ortasındaki sadece ve sadece Uganda- Rwanda sınırındaki sınırlı bir alanda yaşamak istiyorlar. İnanmayacaksınız ama bu alanda gümüş sırtlı gorillerden topu topu 680 tanecik kaldı. Dünyadaki hayvanat hapishanelerine birer tane koysanız bile yetmiyor. O kadar azlar yani. 

Belki inanmayacaksınız ama onları avcılık için vuran iki ülke, şu anda goril turizmi ile batmış ülkelerini ayağa kaldırmaya çalışıyorlar. Onları görmek için oralara kadar gittiğinizde kafes ardında değil, dağlarında doğal yaşam ortamlarıdna görüyorsunuz. Hem de yanlarına neredeyse küçük gruplar halinde iki metreye kadar yanaşarak. Hiç de bugüne kadar zarar verdikleri görülmemiş. Tamamıyla dünyanın bu en sakin hayvanlarını koruma altına almak için mücadeleye yönlerini çevirirken, şımarık hayvanat hapishaneleri ise tutsaklık altında gorilleri üretip sergilemeyi ya da parayla ithal etmeyi tercih ediyorlar.

Ben mahkeme olsaydım şöyle karar verirdim: Tali suçlu: onu gözetmeyen ve hayvanat hapishanesine hayvan sevgisi öğrensin diye götüren ailesi; asli fail bu hayvanat hapishanesini açan, işleten destek veren belediye başkanları, valiler, bakanlıklar. Tetiği çektiren azmettirici ise bilgisiz hayvanat hapishanesinin yöneticileri.

Zaten son çıkan deliller ve görüntüler de gorilin suya düşen çocuğu kurtarmaya çalıştığını gösteriyor.

O zaman bu olaylardan hiçbir haberi olmayan ama suçsuz bize bas bas bağırıyor: Kendi halinde barışçıl şekilde yaşayan, nefes alması bile gözümüze batan, ondan hayvanat hapishanesinde şaklabanlık hareketleri beklediğimiz zavallı goril arkadaş!

Tüm dünyadaki insan ırkı adına senden özür dilesem, görmediğin vatan topraklarındaki ailen bizleri affeder mi?

Ne olur affetmesin! 

Diğer Yazıları

İmdat Vedat

---Yetişin çabuk burada yarın katliam başlayacak ! --Çabuk gelin öldürecekler ! --İhbar ediyorum benden günah gitti ! --Koskoca federasyonsunuz ne işe yararsınız ,hemen buraya otobüslerle çıkarma yapın ! --Siz burayı bilmiyorsunuz burası diğer yerlerden farklı! --Aldığınız paraları ne yapıyorsunuz ? Gelip buradaki hali yerinde görün.--Hemen diyorum hemen akıl verin ne yapalım ? --Bana hiç mama da para da vermediniz. Tek başımayım burada. Zehirliyorlar diyorum size --Size belediye başkanının telefonunu veriyorum , bir de siz arayın! Bunlar yıllardır hepimizin duyduğu şikayetler , acil müdahele talepleri , devlete son dakikada ulaşıp problemi çözmek isteyen bir saat içinde alınan kararlarla güçsüz duruma düşmüş hayvan severin çaresizliğin fotoğrafı.

Devamını Oku 24.05.2019

Cinayet bölgesi konuşur

Hayvan katillerinin bulunması durumu başlı başına bir sorundur. 

Devamını Oku 18.06.2018

Sinema sektöründe hayvanların kullanımı

Türkiye’de uzun yıllardır ihmal edilmiş konulardan birisi de film sektöründe hayvanların hiçbir denetime tabi olmaksızın, yapımcıların vicdanına ve kendi ahlaki değerlerine bağlı kalarak hayvan dostlarımızın işgüzarca kullanılması olmuştur.

Devamını Oku 23.03.2018
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS