Reha Erus Reha Erus

Disneyland aşı merkezi oluyor

14.01.2021 Perşembe | 16:53

Sanırım 1990 yılıydı Los Angeles’ta bulunan Disneyland’a gitmiş ve büyülenmiştik. İlk defa bir mega eğlence merkezine ayak basmıştık. O devirde bile biletler ateş pahası geliyordu. Ama gişeden biletleri alıp içeriye girince insan kendisini adeta cennete hissediyordu.

Yeme içme dışında her şey çıkana kadar bedavaydı. Yaklaşık 7 saate yakın kalmıştık. Sonra bir daha kısmet olmadı. Paris’teki Disneyland’a gidemedik. Yani bir karşılaştırma yapamadık.

Florida’da, Hong Kong’da ve Tokyo’daki Disneyland’ler de toplam 100 bin kişinin çalıştığını Disney Yapımcılık gururla açıklardı.


Fotoğraf: iStock

Geçtiğimiz Mart ayında koronavirüs salgını ile birlikte Disneyland’ler kademeli olarak kapatıldı. İşten çıkartılanlar dışında maaşlarda büyük kesintiler yapılırken devlet güvencesiyle yardım alanlar oldu.

Sanıldı ki salgın çabuk atlatılacak ve mega eğlence merkezleri yine kademeli olarak açılacak. Oysa ABD koronavirüsten en etkilenen ülke oldu. Rakamlar korkunç. Şimdilik 23 milyon vaka ve 378 bin ölü. Bu gidişle ABD’de daha da katı bir karantina uygulanacak.

Aşılama diğer ülkelerden daha sistematik bir biçimde işliyor. Pfizer/BioNTech erken alındı ve aşılamalar jet hızıyla yapılıyor. Şu an ABD’de en çok vaka California eyaletinde yaşanıyor. Sokağa çıkma yasağı çok katı. Los Angeles sanki bir hayali kent. Hayatını kaybedenler seyyar morglarda defin için bekletiliyor. Çaresizlik her geçen gün artıyor.

Fotoğraf: AP

Valilik son umut olarak aşılamayı çabuklaştırmak için 1955’te açılan Disneyland’i ülkedeki ilk büyük aşılama merkezi olacağını duyurdu.

Bu konuda Disney Yapım Şirketi dev eğlence parkının COVID-19 ile mücadelede valiliğin emrine verildiğini ve bundan gurur duyulduğunu açıkladı. Orange County'e gidecek olanlar ‘Point of Dispensing’ yani 'Dağıtım Noktası’nda önümüzdeki günlerde bedelsiz aşılanabilecekler. İlk aşamada günde 180 bin aşının yapılması planlanmış.

Bu gidişle Disneyland gibi mega eğlence merkezlerinin tekrar açılması sanki bir hayal. Disneyland’ın umut veren sonu dileğim salgınla mücadelede başarılı olur.

Fotoğraf: AP

Diğer Yazıları

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021

COVID-19 aşısı olmak ve izlenimler

Yaklaşık bir yıldır bu köşeden koronavirüs illetinin belalısı COVID-19 hakkında zaman zaman bilgi içeren yazılar yazdım. Ülkelerdeki istatistikler, gelişmeler, salgına karşı yapılan radikal mücadeleler ve aşı geliştirme konusunda merak edilenleri paylaştım. Nihayet ülkemize Çin aşısı CoronaVac geldi.

Devamını Oku 19.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS