Reha Erus Reha Erus

Drone ile evlere teslim devri

09.09.2020 Çarşamba | 12:55

İş dünyasından etkili ve saygınlı haber ve yorumları ile ünlü 15 günde bir yayınlanan global finans dergisi ‘Forbes’ son sayısında dünyanın en zengin iş insanı e-ticaret devi ABD merkezli 'Amazon'un sahibi Jeff Bezos’un servetinin 200 Milyar doları geçtiğini yazdı.

Çok büyük bir rakam. Tamı tamına 204 milyar dolar! Microsoft'un kurucusu bu alanda eski bir numara Bill Gates'i neredeyse ikiye katlamış durumda. Hatırlatmak gerekir eğer Jeff Bezos boşandığı eski eşi MacKenzie Scott'a 'Amazon'un hisselerinin bir kısmını vermeseydi servete bugün 267.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçecekti.

Tabii koronavirüs salgını Jeff Bezos'un bu rakamlara ulaşmasına büyük katkı sağladı. Evinden ve sokaklara zorunlu olmadıkça çıkmayan tüketiciler e- ticaret bağımlısı oldular. Sipariş ettikleri ürün kısa sürede kargo taşımacılığı ile ellerine ulaştı. Zaten genelde 'Amazon' ile beslenen kargo şirketlerine büyük paralar döken patron Jeff Bezos bir süredir kendi dağıtım şirketini tam kapasite faaliyete geçirme planları yapıyor.

İlk adımını 2016 yılında ‘Amazon Prime Air’i kurarak atan ve FAA'dan (Amerika Federal Havacılık Yönetimi) drone için lisans alan dünyanın en zengin iş insanının hedefi, ürünlerini tüketiciye zamanla yarışarak ulaştırabilmek. İlk aşamada amaç drone'ların en fazla 2.5 kilo olan kolileri bayilerden 30 dakikalık mesafelere havadan ulaştırabilmek.

Drone'ların otonom bir uçuş ve sürüş mekanizması bulunuyor. Ayrıca elektrik moturu taşıyor. Daha da önemlisi drone'lar yapay zeka destekli sensörlerle rotalarındaki kuş, elektrik telleri, ev çatıları gibi yada beklenmeyen tehlikeleri bertaraf edebilecek konumundaki üstün teknoloji ile donatılmış durumda. Ayrıca genelde dört yöne hareket etme yeteneği altıya çıkartılmış. Böylece ani çıkabilecek rüzgarlara karşı dayanıklı uçuşlar yapabilmekte...

Bazı kargo şirketleri çok hafif sipariş paketlerini şimdilere tüketicilere drone ile uluştırabiliyor. Ancak Seattle merkezli ‘Amazon’ drone ağını genişletmek ve zamandan kazanmak ayrıca kargo şirketlerine bağımlı olmamak için kendi drone havacılık şirketi Air Prime’ın bir an önce rayına oturması için büyük paralar harcayarak havacılık uzmanlarını sıkıştırıyor.

Drone ile evlere, ofislere teslim dönemi artık start aldı diyebiliriz.

Fotoğraf: Amazon-AP

Diğer Yazıları

İtalya'nın en eski kafesi pandemi kurbanı mı?

Kanallar diyarı Venedik’e her gittiğimde mutlak San Marco Meydanı'ndaki 300 yıllık Caffè Florian'a uğrar cappuccino içerdim. Zaten Venedik'e giden çoğu yabancı turistlerin meydandaki uğrak yeridir. Karşısındaki görkemli katedrali seyrederken bir şeyler içip atıştırmak büyük zevktir.

Devamını Oku 28.02.2021

Ayın Dizisi: Allen, Farrow’a Karşı

Bugünlerde ABD'de ilginç bir belgesel - dizi HBO kanalında yayınlanmaya başladı. Her biri bir saatlik dört bölümden olaşın dizinin adı ‘Allen vs Farrow’ (Allen Farrow’a Karşı)

Devamını Oku 24.02.2021

Serena Williams için veda zamanı geldi mi?

Tenis kortlarına gelmiş geçmiş en iyi kadın raket olarak bilinen Serena Williams için artık veda zamanı geldi mi?

Devamını Oku 22.02.2021
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS