hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow
  Reha Erus Reha Erus

  Palm yağı alana bedava orangutan

  12.05.2024 Pazar | 09:32Son Güncelleme:

  Oldum olası palm yağı içeren ürünlerden uzak durmaya çalışırım. Ne var ki lezzet saçan bir çok üründe palm yağı mutlak bulunur. Yediğimiz hazır dondurmalara bile egemendir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Palm yağının zararlarını sayarsak öncelikle kanserojen özelliğinin ortaya çıktığı bilimsel olarak kanıtlandığını görürüz. EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu) 200 dereceden yüksek ısılarda rafine edilmesi halinde palm yağının diğer bitkisel yağlardan daha çok kanserojen madde içerdiği bilgisini vermişti. Bir diğer değişle 7’den 77’ye genelde herkesin tadını sevdiği fındık ezmeli çikolata olarak bilinen Nutella içinde bulunan palm yağı nedeniyle bir çok kez gündeme getirilmiş ve hakkında boykot çağrıları yapılmıştı.

  Geçenlerde palm yağının başlıca üreticisi ülkelerden Malezya ihraç ettiği Hindistan ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne jest olsun diye bedava orangutan hediye edeceğini açıkladı. Malezya Plantasyon ve Emtia Bakanlığı orangutanların genelde palmiye ormanlarında yaşadığını hatırlatarak bu çağrışımın ikili ilişkiler ‘Ticaret diplomasisi’nde kullanılmasını uygun gördüklerini duyurdu. Bakan Daduk Seri Johari Andul Ghani palmiye ormanlarında yapılan kesimler nedeniyle orangutanların neslinin tükenme riski ile karşı karşıya kalabileceğini ve korunma altına alındıklarını da sözlerine ekledi.

  Orangutanlar sevdiğim varlıkların başında gelir. Özellikle bebek orangutanlar belki en sevimli canlıdırlar. Kızıl renkli orangutanlar maymun türünün en akıllısı ve sakinidirler. Bilimsel adı Pongo ile Malezya ve Endonezya dilinde orang insan, hutan orman anlamını taşır. Böylece orman insanı olarak tanımlanırlar ve DNA’sında yüzde 97 insana benzerliği bulunur. Orangutanlar konuşamaz ama işaretle ve mimiklerle anlaşırlar. Ailelerine çok sadıktırlar. Ömürleri ortalama 45 yıldır. Ağaçlara kolaylıkla tırmanabilen en kilolu türdür. Elleri bacaklarına oranla 2 misli uzundur. Sık sık ayak parmaklarını kullanarak beslenirler. Bir diğer özellikleri kendilerine ağaç dallarından yatacak yuva yapmalarıdır. IQ’ları insanlardan sonra en yüksek canlılar olarak bilinirler.

  Bence Malezya ve diğer palm yağı üreticisi Endonezya ormanlarda yaşayan orangutanların neslinin tükenmemesi için başlattığı ‘Ticaret diplomasi’si ile doğada eşit fırsatlar projesine katkı sağlıyor. Ama siz siz olun kanserojen riski taşıyan palm yağı içeren ürünlerden uzak durun ayrıca şirin orangutanları sevin.