Reha Erus Reha Erus

Sanremo'da John Travolta'nın spor ayakkabıları

11.02.2024 Pazar | 12:25Son Güncelleme:

İtalya’nın adeta simgesi olan Sanremo Şarkı Festivali’ni ilk kez 1959 yılında siyah beyaz ekranlarda izlemiştim. Domenico Modugno ‘Piove’ (ciao ciao bambina) şarkısıyla kazanmıştı.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Sonrasında aşağı yukarı hepsini seyrettim. Bu festivalde şarkıcılar kadar sahne alan ünlü konuklar da çok önemlidir. Özellikle Hollywood yıldızlarına yayıncı kuruluş RAİ servet döker. Sanremo Şarkı Festivali’nin ilk ciddi ünlü konuğu Hollywood efsanesi Gary Cooper olmuştu.

Bu yıl dev şölenin iki önemli konuğu vardı. John Travolta ve Russell Crowe. ‘Grease’ ve ‘Gladyatör’ filmlerinin unutulmaz oyuncuları. John Travolta açılış gecesi sahneye çıktı. Ayaklarında bir İtalyan spor ve işçi ayakkabısı vardı. Kurallar ve tüketici hakları gereği sahnede reklam aracı kullanmak yasaktır. Oysa John Travolta’nın ayakkabılarındaki logolar sözde gizlenmesine rağmen markayı belirgin hale getirmişti. Hemen itirazlar yapıldı. ‘Codacons’ (Ulusal Tüketiciyi Koruma Birliği) savcılığa şikayette bulundu. RAİ kurumu ise sorumluluğun kendilerinde olmadığını belirterek topu organizasyona attı. Bitmedi daha sonra sahneden inen John Travolta iki sunucu Amedeus ve Fiorello eşliğinde Ariston Tiyatrosu’nun önünde Al Bano ve Romina Power’in ünlü ördek şarkısı ‘Qua Qua’ (Vak Vak) dansını yapmak için kamera karşısına çıktılar. Dans gereği üçlünün ördek şapkası takması planlanmıştı. Ancak John Travolta ‘Bana dar gelir’ mazeretiyle bunu reddetti.

Böylece ayakkabılarından sonra ikinci bir kriz ördek şapkası için yaşandı. Canlı yayında milyonlarca seyirci bu pazarlığı izlerken RAİ, John Travolta ile yapılan anlaşmayı gözden geçirdi. İtalyan asıllı Amerikalı oyuncu yüklü bir ücrete imza atmıştı. Ertesi gece sahneye Russell Crowe çıktı şarkılarını söyledi, şovunu yaptı ve sahneyi terk ederken bir küfür mırıldanarak John Travolta’nın hareketlerini onaylamadığını belirtti. Şimdi ‘Codacons’ ile RAİ mahkemede John Travolta skandalı için karşı karşıya savunmada

‘Sanremo 2024’e gelince. Sevgililer Günü arifesinde şarkılar genellikle aşk, sevgi, mutluluk, umutsuzluk, ayrılık, terk edilmek gibi temaları işliyordu. Sonunda Angelina Mango’nun ‘La Noia’ (Can Sıkıntısı) şarkısı kazandı. Böylece 10 yıl sonra ilk kez bir kadın şarkıcı erkek yarışmacıları geride bıraktı.