Selenyum İçeren Besinler Nelerdir? Selenyumu En Yüksek Gıdalar...

Selenyum İçeren Besinler Nelerdir? Selenyumu En Yüksek Gıdalar...

Selenyum İçeren Besinler Nelerdir Selenyumu En Yüksek Gıdalar...
expand
KAYNAKCnnturk.com

Antioksidan etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda selenyum önemli yer taşır. Vücutta temel yapı taşı olarak bulunan selenyum, aynı zamanda birçok farklı besin kaynağı üzerinden elde edilebilir. Dış etkilere karşı vücudu korumak için mutlaka belirli miktarda bulunması büyük önem taşır. O yüzden hindi eti, balık, tavuk, tahıl ve ürünleri ile birlikte deniz ürünleri ön plana çıkar. Yeterli miktarda alındığı takdirde daha sağlıklı ve güçlü bir direnç altında yaşama imkanı elde edilebilir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Selenyum İçeren Besinler Nelerdir?

 Selenyum vücut için ihtiyaç olan en önemli elementler arasında yer alır. Özellikle bağışıklık sistemini direkt olarak sağlamış olduğu katkı ile büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda antioksidan içeriği ile birlikte öne çıkan bir yapı olduğunu söylemek mümkün. Doğal olarak organik besin kaynakları üzerinden de yeterli miktarda Selenyum almak mümkün.

 - Kabuklu yemişler

 - Yağlı tohumlar 

 - Hindi eti

 - Balık

 - Yumurta

 - Deniz ürünleri

 Genelde yukarıda verilen farklı besin kaynakları içerisinde yeterli oranda Selenyum bulunur. Özellikle vücudun eksik olduğu dönemlerde selenyum katkısı için bu besin kaynakları dengeli şekilde tüketilebilir.

 Selenyumu En Yüksek Gıdalar

 Selenyum birçok farklı besin kaynağında bulunan önemli elementler içerisinde öne çıkmaktadır. Ancak Özellikle bazı gıda türlerinde yüksek oranda bulunur. Bunlar içerisinde birçok değişik deniz ürünleri ve balık türleri önemli yer taşır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Aynı zamanda yağlı tohumlar, tahıllar ve hindi eti gibi besin kaynakları yüksek oranda Selenyum içerir. Sağlıklı ve dengeli şekilde düzenli olarak bu besin kaynaklarını tüketmek, vücudun ihtiyacı olan selenyumu alma olanağı tanımaktadır. Ancak aşırıya kaçmadan tüketmek sağlık açısından büyük öneme sahiptir.

 Selenyum Ne İşe Yarar?

 Bağışıklık sistemine güçlendirici olması ile beraber selenyumun yeri oldukça büyüktür. Aynı zamanda antioksidan içeriği sağlaması konusunda önemli bir potansiyel teşkil eder. Saç ve tırnak sağlığını koruyarak bu bölgeleri daha güçlü hale getiren önemli elementler arasında yer alır.

 Tiroit hormonu metabolizmasını sağlıklı bir şekilde görevini yerine getirmesi için de önemli bir katkı sağladığını söylemek mümkün. Bu seçenekleri göz önünde bulundurulduğunda mutlaka selenyumun vücut içerisinde dengeli şekilde bulunması büyük öneme sahiptir. Özellikle birçok farklı dış etkine karşı vücudu korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için mutlaka yeterli miktarda bulunması gerekir.

 Selenyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

 Kas güçsüzlüğü, yorgunluk, saç dökülmesi, tırnak zayıflığı ve bağışıklık sistemin zayıflaması gibi belirtiler Selenyum eksikliğini açık şekilde gösterir. Genelde gün içerisinde kişi kendini halsiz ve yorgun hisseder. Bu gibi durumlar karşısında öncelikle uzman bir doktora başvurmak ve görülmek büyük öneme sahiptir.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

 Daha sonra ortaya çıkan teşhisler ile beraber eğer selenyum eksikliği var ise yukarıda verilen besin kaynaklarını tüketmek mümkün. Dengeli şekilde ve yeterli miktarda tüketerek vücudun ihtiyacı olan selenyum miktarına ulaşma şansı elde edilir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow