Kepez'de Su Festivali

Kepez'de Su Festivali

KEPEZ Belediyesi'nin katkıları ile Ersoy İlk ve Ortaokulu tarafından Uluslararası 'Su Kaşifi Projesi' kapsamında, DokumaPark'ta 'Su Festivali' düzenlendi.

 


ANTALYA, (DHA) - KEPEZ Belediyesi'nin katkıları ile Ersoy İlk ve Ortaokulu tarafından Uluslararası 'Su Kaşifi Projesi' kapsamında, DokumaPark'ta 'Su Festivali' düzenlendi.

Merkezi İngiltere'de bulunan Global Action Plan (GAP) tarafından yürütülen ve son 2 yıldır Türkiye'nin birinci olduğu su tasarrufu üzerine yapılan bir sosyal sorumluluk projesi olan 'Su Kaşifi Projesi' kapsamında 'Su Festivali' düzenlendi. Kepez Belediyesi'nin katkıları ile Ersoy İlk ve Ortaokulu tarafından düzenlenen Su Festivali'nde, suyun canlıların yaşamı için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekildi. 

PROJEYE 2017 YILINDA KATILDILAR

Ersoy İlk ve Ortaokulu Su Kaşifi Projesine, 2017 yılında katıldı. Okul tarafından, içilebilir suyun farkına vararak insanları su tasarrufu yapmaya teşvik edebilmek amacıyla yıl boyunca 24 etkinlik gerçekleştirildi. Bu etkinliklerden alınan puanlarla Türkiye'de 872 okul arasından, üçüncülüğü birinci ile aynı puanla paylaşan Ersoy İlk ve Ortaokulu, değerlendirmeler sonucu 20 okul arasından da yarı finale yükselen Antalya'da tek okul oldu. 

SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Su Kaşifi projesine, Ersoy İlk ve Ortaokulu öğrencileri 90 ekip üyesi ve 5 ekip sorumlusu ile katılarak, Türkiye'nin en kalabalık proje grubunu oluşturdu. Proje koordinatörlüğünü okul müdürü Uz. Öğrt. Hasan Ali Çetin, İngilizce Öğretmeni Figen Ertuğrul, Sınıf Öğretmeni Uz. Öğrt. Yüksel Ertuğrul, Sosyal Bilgiler Öğretmeni Fatma Tetik ve Matematik Öğretmeni Adem Adanır'ın üstlendiği proje, 4 yıldır uygulanan ve GAP tarafından yürütülen ve son 2 yıldır Türkiye'nin 1'nci olduğu su tasarrufu üzerine yapılan bir sosyal sorumluluk projesi.

'SUYA İHTİYACIMIZ VAR'

Proje koordinatörleri, “Su festivali ile daha geniş kitlelere ulaşmayı, insanların su kullanım biçimlerini değiştirmeyi ve finale çıkan 5 okul arasına girmeyi hedefliyoruz. Su Kaşifi Projesi ile yaptığımız deneyimler bizlere gösterdi ki eğitim temel öğedir. Suyun hayatımızda ne kadar önemli olduğunu vurgulamak için gökyüzüne balonlar bırakarak 1300 km uzaklıktaki bir karakola ulaştık, 1230 km uzaklıktaki çocuklarla tanıştık, onlarla su kardeşliği oluşturduk. Yurdumuzun değişik yerlerine ulaşarak suyun önemini anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz. Çünkü doğarken de, ölürken de suya ihtiyacımız var" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ve Kepez İlçe Milli Eğitim Müdürü Yıldırım Solak'ın da katıldığı 'Su Festivali'nde, öğretmen ve öğrenciler bilinçli su kullanımı konusunda vatandaşları bilgilendirerek, örnek bir çalışmaya imza attı.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS