Alaşehir ve Kula'daki baraj ile gölet inşaatlarında inceleme

Alaşehir ve Kula'daki baraj ile gölet inşaatlarında inceleme

MANİSA'nın Alaşehir ve Kula ilçelerindeki baraj ve gölet inşaatlarını yerinde inceleyen DSİ 2.

MANİSA'nın Alaşehir ve Kula ilçelerindeki baraj ve gölet inşaatlarını yerinde inceleyen DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Emre Barajı'nın inşasına başlandığı söyledi. 5 projede ise bu yıl su tutmayı planladıklarını vurgulayan Eker, projeler tamamlandığında 6 bin 780 dekar arazi modern sulama ile tanışacağını belirtti.


DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker; Türkiye'nin en gözde üzüm bağlarının bulunduğu Gediz Havzası'ndaki projeleri yerinde inceledi. 5 projede yıl sonuna kadar su tutmayı planladıklarını duyuran Eker'in ilk durağı Alaşehir Gürpınar Göleti oldu. 25 metre yüksekliğinde inşa edilen barajın gövdesindeki çalışmaları denetleyen Eker, "650 bin metreküp su tutacak göletteki inşaatın yüzde 90'ını bitirdik. Yıl sonu itibari ile gölette su tutarak önümüzdeki yıldan itibaren 1000 dekar araziyi modern sulamaya açmayı planlıyoruz. Proje bittiğinde Alaşehirli üreticinin cebine 2018 rakamları ile her yıl 1.1 milyon lira fazla para girecek" dedi.


Eker, ikinci ziyaretini ise Kula Toygarlı Barajı'na yaptı. Temelden gövde yüksekliği 39 metre olan barajın son durumunu yerinde inceleyen Eker, 860 bin metreküp su tutulacak barajın 1290 dekar araziyi sulayacağına dikkat çekti. Toygarlı Barajı'ndan  Kula Konurca Göleti'ne geçen Eker, projenin son durumu hakkında şantiye yetkililerinden bilgi aldı. Projenin yüzde 73'ünün bitirildiğini kaydeden Eker, çalışmaların sürdüğünü vurguladı. Eker, sulama projesi inşaatının ise yakında hızlanacağını duyurdu.


Mebran yenileme işlemlerinin devam ettiği Kula Saraçlar Göleti ve Sulaması Projesi'nin son durumunu da yerinde gören Ali Fuat Eker, çalışmaların yaz sezonuna yetiştirilmesini istedi. 1210 dekar araziye can suyu verecek gölette kış ayları ile birlikte su tutmak istediklerini kaydeden Eker, daha sonra ise inşaat çalışmalarına yeni başlanan Emre Barajı'na geçti. İnşaat için gerekli izinlerin tamamlandığını belirten Eker, sıyırma kazılarına bir an evvel başlanması gerektiğini ifade ederek inşaat sezonunun iyi değerlendirilmesi istedi.


Eker'in son durağı ise Kula Dutluca Göleti oldu. Gölete çevredeki derelerden takviye su temin edecek iletim kanalı inşaatlarını inceleyen Ali Fuat Eker, "Dolusavak inşaatı tamamlandı. Eksikleri bir an evvel tamamlayıp çok yakında 1410 dekar araziyi sulayacak gölette su tutmayı hedefliyoruz." dedi


Gediz Ovası'nı bir an önce modern sulama ile buluşturmak için çabaladıklarını kaydeden DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, "Bölgede pek çok baraj ve gölet projelerimiz devam ediyor. Bugün ziyaret ettiğimiz Emre Barajı'nda inşaatta başlandı, Gürpınar, Toygarlı, Konurca, Saraçlar ve Dutluca'da da eksikleri biran evvel giderip bu kış su tutacak hale getirmeyi hedefliyoruz. Amacımız biran önce tüm projelerimizi tamamlayıp, önümüzdeki yıldan itibaren su sıkıntısı çeken toprakları modern sulama ile buluşturmak. Projelerimiz bittiğinde 6 bin 780 dekara can suyu vereceğiz ve çifçilerimizin her yıl 8 milyon 620 bin lira daha fazla kazanmasının önünü açacağız" diye konuştu.


MANİSA, (DHA)


FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS