Başkan Sin: İhracat artışı ürün kalitesiyle yakından ilgili

Başkan Sin: İhracat artışı ürün kalitesiyle yakından ilgili

MERSİN merkezli  Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği'nin Başkanı Nejdat Sin, yaş meyve-sebze ihracatının 1.

MERSİN, (DHA) - MERSİN merkezli  Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze İhracatçıları Birliği'nin Başkanı Nejdat Sin, yaş meyve-sebze ihracatının 1.17 milyar dolara yükselmesinin, ürün kalitesiyle yakından ilgili olduğunu söyledi.

Akdeniz Yaş Meyve ve Sebze ihracatçıları Birliği Başkanı Nejdat Sin, Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatının 2018 yılının ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 16, değerde ise yüzde 23 oranında artış göstererek 1.17 milyar dolara yükselmesini değerlendirdi. Artışa en çok katkıyı 412.7 milyon dolara ulaşan taze meyvenin sağladığını belirten Sin, "Ürün kalitesini artırarak dünyanın 134 ülkesine ihracat yapıldı. Ocak-Haziran döneminde en çok yaş meyve sebze ihracatını sırasıyla Rusya, Irak, Almanya, Romanya ve Ukrayna'ya yaptık. Alternatif pazar yaratma çalışmalarını çok önemsiyoruz. Yaş meyve-sebzede kaliteye ve gıda güvenliğine verdiğimiz önem arttı. Türk ürünleri artık uluslararası piyasada daha yüksek fiyata talep görüyor" dedi.

İhracattaki artış eğiliminin yükselerek devam etmesi ve ihracat pazar yelpazesini genişletmek için sektörün önünü açacak etkinliklere edeceklerini dile getiren Sin, her zaman ihracatçıların yanında olacaklarını da sözlerine ekledi.FOTOĞRAFLI


ilgili haberler
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS