Mersin'in çöpü taşınıyor

Mersin'in çöpü taşınıyor

MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi bünyesinde faaliyete geçen Gökçebelen Mobil katı atık aktarma istasyonu Yenişehir ve Mezitli, Arpaçsakarlar Mobil Katık atık aktarma istasyonu da Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin çöplerinin geçici olarak aktarımında kullanılıyor.

MERSİN, (DHA) - MERSİN’de Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi bünyesinde faaliyete geçen Gökçebelen Mobil katı atık aktarma istasyonu Yenişehir ve Mezitli, Arpaçsakarlar Mobil Katık atık aktarma istasyonu da Akdeniz ve Toroslar ilçelerinin çöplerinin geçici olarak aktarımında kullanılıyor.

Gökçebelen Mobil katı Atık aktarma İstasyonu’nda Yenişehir Belediyesi’nin yanı sıra Mezitli Belediyesi ekipleri tarafından toplanan evsel katı atıkların geçici aktarımı sağlanıyor. Bu yolla toplam 440 bin civarındaki nüfusa sahip olan iki ilçe, Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen bu hizmet ile tanışmış oldu. Gökçebelen Mobil Katı Atık Aktarma İstasyonu’nda günde yaklaşık 400 ton evsel katı atığın geçici aktarımı yapılırken Yenişehir ve Mezitli ilçe belediyeleri tarafından küçük hacimli araçlar vasıtası ile toplanan atıklar, aktarma istasyonunda büyük hacimli araçlara sevk ediliyor. Sevk işleminin ardından yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta Akdeniz ilçesi sınırları içindeki Sarı İbrahimli Düzenli Katık Atık Depolama Alanı’na götürülürken çevre kirliliği de en aza indiriliyor. 295 bin 663 nüfusa sahip Toroslar ve 268 bin 874 nüfusun yaşadığı Akdeniz ilçemizin katık atıkları da Arpaçsakarlar Mahallesi’nde kurulan Mobil Katı Atık Aktarma İstasyonu kullanılarak aktarılıyor. Aktarma istasyonda toplamda günde 600 ton katı atığın aktarımı geçici gerçekleşirken bu sayede ilçe belediyelerine ait araçların 25 kilometre uzaklıktaki düzenli depolama alanına gitmelerine de gerek kalmıyor.

Katı atık aktarma istasyonlarının faaliyete geçirilerek Mersin’de çöplerin aktarımı konusunda yeni bir dönemin başladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Katı atık aktarma istasyonlarında çöp kokmaya başlamadan anında toplanıyor ve depolama alanına gidiyor" dedi.

Katı atık aktarma istasyonlarının enerji ve zaman tasarrufu sağladığını ve istasyonlar konusunda vatandaşlara bazı kesimler tarafından yanlış bilgiler verildiğini ifade eden Kocamaz, "Bu tip aktarma istasyonları İstanbul’un birçok bölgesinde var. Bunların etrafa koku yaydığına dair ortaya atılan iddialara inananları bu istasyonları gezmeye davet ediyorum. Burası bir aktarma istasyonu çöpler orada kalmıyor. Eğer koku oluyorsa biz onun da çözümünü buluruz" diye konuştu.


FOTOĞRAFLI


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS