Booking neden kapandı? Booking'in Türkiye faaliyetleri durduruldu

Booking neden kapandı? Booking'in Türkiye faaliyetleri durduruldu

Booking neden kapandı? Booking'in Türkiye faaliyetleri durduruldu

Booking neden kapandı, sorusuna yanıt aranıyor. Türkiye'de tatilcilerin kendi bütçelerine uygun otel, pansiyon gibi konaklayacak yer bulmak için kullandıkları Booking.com için Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması yönünde karar alındı. Bu kararın alınmasının ardından artık kullanıcılar Booking'den Türkiye'deki tesisler için rezervasyon hizmeti alamıyor. TÜRSAB tarafından açılan dava sonrasında Booking.com'un Türkiye faaliyetlerinin durdurulmasına sosyal medya kullanıcıları tepki gösterdi. Peki Booking neden kapandı?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

TÜRSAB'ın açtığı davanın sonucunda Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri durduruldu. Bu gelişmenin yaşanmasının ardından kullanıcılar, Booking neden kapandı, sorusuna yanıt aramaya başladı. İnternet üzerinden hizmet veren, otel ve pansiyon arayanların en çok tercih ettiği web sitelerinin başında gelen, sağladığı kolaylıklar sayesinde kullanıcılarını memnun eden Booking'in kapatılması soru işaretlerine neden oldu. Çok sayıda kullanıcı Booking.com'un kapatılmasına sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Mahkeme kararının uygulanmaya başlanmasının ardından Booking'ten rezevasyon yapmak isteyenler istedikleri tesislere ulaşamadı, hizmet alamadı. Peki Booking neden kapatıldı? İşte detaylar...


Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri durduruldu

TÜRSAB dava açmıştı

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), birlik üyesi seyahat acentalarına karşı gerçekleştirilen haksız rekabetin önlenmesi amacıyla açığı davada mahkeme Booking.com'un Türkiye'dek faaliyetlerini tedbiren durdurma kararı aldı. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, online rezervasyon portalı Booking.com'un Hollanda menşeli olması nedeniyle Türkiye'deki faaliyetlerinin durdurulması kararı verildiği iddialarına yönelik, "Bunlarla hiç alakası yok. Bu dava 2015 yılında açıldı. O zaman Türkiye ile Hollanda'nın ilişkileri lale gibiydi." dedi. Gürcün, Booking.com'un, Türkiye'de, Türk vatandaşlarına Türkiye sahillerindeki otelleri (rezervasyon) satmaya başladığını ifade ederek, "Mahkemeye bu nedenle başvurduk. (Mahkeme) Haksız rekabet nedeniyle Booking.com'un faaliyetlerini durdurma kararı aldı." dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Booking.com'dan rezervasyon yapılamıyor

TÜRSAB'ın başvurusunun ardından alınan kararın ardından 30 Mart'ta Booking.com'un Türkiye'deki faaliyetleri durduruldu. Kullanıcılar artık siteden rezervasyon yapmak istediklerinde tesislere ulaşamıyor. İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde 2015'te açılan davanın bugünkü duruşmasında portalın, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulmasına ve bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu'na (BTK) yazı yazılması kararı da çıktı. Portala erişim engelinin ise mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından uygulanması bekleniyor.

Booking neden kapandı Bookingin Türkiye faaliyetleri durduruldu

Booking.com'dan ilk açıklama geldi

Yasaklanma kararı sonrası ilk açıklamasını yapan booking.com, daha önce yapılmış rezevasyonların akıbeti ile de ilgili bilgi verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Booking'den yapılan açıklamada, "Bir elektronik ticaret ve teknoloji şirketi olarak, Türk müşterilerin tüm dünyadan konaklama karşılaştırma ve rezervasyonları yapmalarını şeffaf ve kolay bir platformda sunarak pazarda sağlıklı bir rekabetin oluşmasına katkıda bulunuyoruz" denildi.

Rezervasyonu olanların akıbeti ne olacak?

Booking.com hakkında alınan kararın ardından kullanıcılar rezervasyonlarında bir sorun yaşayıp yaşamayacağını merak ediyor. Bu durumdaki rezervasyonları ile ilgili bir sorun yaşamayacaklar.

Yurtdışı rezervasyonu yapılabilecek

Kullanıcılar Booking.com'dan Türkiye rezervasyonlarını yapamayacak ancak yurtdışındaki otellere rezervasyon yaptırabilecekler.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber