Bilim kadınları isyan etti: Sadece erkeklerden görüş alınıyor

Bilim kadınları isyan etti: Sadece erkeklerden görüş alınıyor

İtalyan bilim kadınları, gazetecilerin çoğunlukla erkek meslektaşlarından görüş almasına isyan ederek, internet ortamında bir girişim başlattı.  

Bilinenden 10 bin yıl önce geldiler


Esad: Türkiye'nin talebine rağmen...


Cumhuriyet gazetesi operasyonu savcısı hakkında açıklama


Medya araştırma şirketi Osservatorio Pavianın yaptığı araştırmaya göre; İtalyada bilimsel görüş almak isteyen gazeteciler, TV muhabirleri ya da programcıları, yüzde 80 oranında erkek bilim insanlarını tercih ediyor. Bunun üzerine, yüksek beceri ve mükemmel profesyonel kariyerlerine rağmen kendi isimleri ve görüşleri medya organlarında yer almayan 100 bilim kadını, 100Esperte (100 uzman kadın) isimli bir web sitesi kurdu. 


Yaklaşık iki yıllık bir çalışmanın ardından, Osservatorio Pavia ve Giulia Kadın Gazeteciler Derneğinin girişimiyle hayata geçirilen proje kapsamında, online bir katalog hazırlandı. 100 kadın, stereotiplere (kalıplaşmış yargılara) karşı mottosu kullanılan söz konusu sitede, çeşitli alanlarda uzman olan 100 bilim kadınının fotoğrafları, özgeçmişleri ve iletişim bilgilerine yer verildi. 


Burada yer alan uzmanların sayısının zamanla daha da artacağı belirtildi.İnternet sitesinin açılış sayfasında paylaşılan mesajda, dünyadaki birçok araştırmayla da, nadiren kadınlardan uzman görüşü alındığının ortaya konduğu, Küresel Medya Gözlem Projesinin (Global Media Monitoring Project) 2015 yılı verilerine göre; çeşitli alanlarda görüşüne başvurulan uzmanların yüzde 82sinin erkek olduğu vurgulandı.  


Wikipedia dahi kabul etmedi


100Esperte projesinin yaratıcılarından, Giulia Kadın Gazeteciler Derneği üyesi Luisella Seveso, Meslektaşlarım Monia Azzalini ve Giovanna Pezzuoli ile projeyi tamamladığımızda, seçtiğimiz bilim kadınlarının profillerine yer versin diye Wikipedia ile de irtibata geçtik. Ancak bize, onların yeterince ansiklopedik olmadığını, onların isimleri ve aktivitelerinin medyada yeterince yer bulmamış olmasını gerekçe göstererek bunu kabul etmediler diye açıklama yaptı.


Seveso, Çoğu İtalyada çalışan bu değerli bilim kadınlarını ne kadar az tanırsanız o kadar çok unutulmuşluğa mahkum edersiniz. Ancak şimdi biz bunu değiştireceğiz diye konuştu.  Seveso, Avrupa Komisyonunda da bu projenin çok beğenildiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS