Rusya'dan ABD'nin Baltık planına sert tepki

Rusya'dan ABD'nin Baltık planına sert tepki

Rusya'dan ABD'nin Baltık planına sert tepki

Rusya, ABD'nin Baltık ülkelerine asker ve ağır silahlar gönderme planına sert tepki gösterdi, bunun Rusya-NATO anlaşmasını sonlandıracağı imasında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, basında yer alan ABD'nin Litvanya, Letonya, Estonya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerine askeri teçhizat ve ağır silahlar gönderileceği yönündeki haberler değerlendirildi.

Rusya ile NATO arasında 2005'te işbirliği anlaşması yapılmıştı

Açıklamada, NATO'nun "doğu hattına" ABD'nin askeri teçhizat yerleştirmesinin Rusya-NATO anlaşmasının baltalanmasına neden olacağı belirtildi.

ABD Baltık ülkelerindeki askeri gücünü büyütüyor

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Görünüşe göre ABD, müttefikleriyle 1997 yılında yapılan Rusya-NATO ana anlaşmasının anahtar hükmü niteliğindeki 'NATO söz konusu ülkelerin topraklarında sürekli olarak askeri güç bulundurmamayı taahhüt eder' maddesini nihai olarak baltalamayı hedefliyor" ifadesi kullanıldı.

NATO Komutanı: "Ukrayna'yı silahlandırırsak kriz Balkanlara taşınabili

Litvanya basınında çıkan ve ABD kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, ABD Başkanı Barack Obama ve Savunma Bakanı Ashton Carter'ın onaylaması durumunda Litvanya, Letonya, Estonya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerine yaklaşık 5 bin asker, askeri teçhizat ve ağır silahlar gönderilecek.

NATO'nun İstanbul'daki savaş oyununda Estonya işgal ediliyordu

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, ABD'nin planlarını desteklediklerini ve Baltık ülkelerine gönderilecek asker ve silahları beklediklerini söylemişti.