hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Rusya'dan ABD'nin Baltık planına sert tepki

  Rusyadan ABDnin Baltık planına sert tepki
  expand

  Rusya, ABD'nin Baltık ülkelerine asker ve ağır silahlar gönderme planına sert tepki gösterdi, bunun Rusya-NATO anlaşmasını sonlandıracağı imasında bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, basında yer alan ABD'nin Litvanya, Letonya, Estonya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerine askeri teçhizat ve ağır silahlar gönderileceği yönündeki haberler değerlendirildi.

  Rusya ile NATO arasında 2005'te işbirliği anlaşması yapılmıştı

  Açıklamada, NATO'nun "doğu hattına" ABD'nin askeri teçhizat yerleştirmesinin Rusya-NATO anlaşmasının baltalanmasına neden olacağı belirtildi.

  ABD Baltık ülkelerindeki askeri gücünü büyütüyor

  Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında, "Görünüşe göre ABD, müttefikleriyle 1997 yılında yapılan Rusya-NATO ana anlaşmasının anahtar hükmü niteliğindeki 'NATO söz konusu ülkelerin topraklarında sürekli olarak askeri güç bulundurmamayı taahhüt eder' maddesini nihai olarak baltalamayı hedefliyor" ifadesi kullanıldı.

  NATO Komutanı: "Ukrayna'yı silahlandırırsak kriz Balkanlara taşınabili

  Litvanya basınında çıkan ve ABD kaynaklarına dayandırılan haberlere göre, ABD Başkanı Barack Obama ve Savunma Bakanı Ashton Carter'ın onaylaması durumunda Litvanya, Letonya, Estonya ve bazı Doğu Avrupa ülkelerine yaklaşık 5 bin asker, askeri teçhizat ve ağır silahlar gönderilecek.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  NATO'nun İstanbul'daki savaş oyununda Estonya işgal ediliyordu

  Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, ABD'nin planlarını desteklediklerini ve Baltık ülkelerine gönderilecek asker ve silahları beklediklerini söylemişti.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow