Çin Merkez Bankası yuanda devalüasyona gitti

Çin Merkez Bankası yuanda devalüasyona gitti

Çin Merkez Bankası son dönemlerde gelen kötü ekonomik verilerin ardından yuanı devalüe ederek son üç yılın en düşük seviyesine indirdi.

Merkez Bankası piyasa etkenlerini daha iyi yansıtan yeni bir döviz yönetimi anlayışı çerçevesinde yuanın değerini tek seferde yüzde 2 düşürdü fakat ekonomistler zamanlamaya bakıldığında bu adımın aynı zamanda ihracatçılara yardım etmek amacıyla da atıldığını söylüyor.

Geçtiğimiz hafta sonu açıklanan verilerde Çin ihracatının özellikle en büyük ticari ortaklar olan Avrupa, ABD ve Japonya'da talebin düşmesiyle beraber yüzde 8.3 gerilediği görülmüştü.

Almanya Çin ekonomisinin zayıflamasından endişeli

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi bu yıl gözle görülür bir yavaşlama yaşarken, bazı ekonomistler Çin'in 2015 yılı hedefi olan yüzde 7'nin oldukça altında büyüdüğünü tahmin ediyor. Bu hedefin tutturulması durumunda bile ekonomik büyüme son 25 yılın en düşük büyümesi olacak.

Çin kuru resmi olarak belirlenen bir orta noktadan idare ediyor ve yuan bu orta noktadan günde yüzde 2 yukarı veya aşağı gidebiliyor. Çin merkez bankası (PBOC) bugün yaptığı açıklamada orta noktayı 6.1162'den 6.2298'e düşürdüğünü duyurdu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS