Zenginliğin ölçüsü para değil, yaşamı algılama yeteneği

Zenginliğin ölçüsü para değil, yaşamı algılama yeteneği

Uzmanlar insanın zenginliğinin ölçüsünü paranın değil, dünya ile etkileşimi ve yaşamı algılama yeteneğinin gösterdiğine inandığını bildirdi.

Dünyaca ünlü "Mutluluğun Merkezi" kurucusu Nic Marks, "mutluluk zengin olmakta değil, hayatı zengin yaşamakta yatıyor. Hayatı zengin yaşayabilmek ise enerji ve yaşam sevinci yaratıyor" dedi. Uzmanlar yaşamı ruhen ve duygusal olarak zenginleştirmenin yolları olduğunu anlattı. Merkezin kurucusu Marks, yaşamda en önemli şeyin sosyal ilişkiler olduğunu, insan ilişkilerine yapılan yatırımın "en büyük yatırım" olduğunu belirtti. Marks çok parası olanların kendini toplumun geri kalanından izole ettiğini, en az kazanan yüzde 20 arasında olmasına rağmen sosyal ilişkileri güçlü olanların, en çok kazananlar grubunda yer alan yüzde 20 ile yaşamdan zevk alma oranlarının aynı olduğu vurguladı.


"Sürekli yeni şeyler öğrenin"


Marks: "Yaşamınız boyunca hep yeni şeyler öğrenmenin peşinden gitmek hayatınıza anlam ve meşguliyet katacaktır" derken, okuyup araştırma ve konulara merakla yaklaşmanın insana her gün bir şey öğrettiğini, bunun mutluluğu artırdığını ve diğer yapmak istedikleriniz için enerji verdiğini söyledi.


"Daha fazla verin"


"Mutlu para"nın yazarı Elizabeth Dunn ise, son yapılan bir araştırmaya dikkat çekerek, kazancın artmasıyla mutluluğun artmadığını, yılda 80 bin dolar kazananların gelirleri arttıkça mutluluklarında gözle görülür bir değişiklik olmadığını söyledi. Dunn, insanı asıl mutlu eden şeyin almak yerine vermek olduğunu ifade ederek, "Zaman ve paranızı vermekten korkmayın en önemli ne yapıyorsanız yapın, yaptığınız şeye kendinizi verin. Para vermek bir yol ama maneviyatınızı bile paylaşmak bir nevi vermektir" dedi.


"Aktif ve farkında olarak yaşayın"


Aktif ve farkında olarak yaşamanın da insan yaşamına zenginlik kattığını belirten uzmanlar, düzenli egzersizin insanın yaşam kalitesini artırdığının ispatlandığına dikkati çekerek, "Dünyada ve etrafınızda neler olup bittiğinin farkında olun. Duyduklarınıza dikkatinizi verip yapmanız gereken yapabileceğiniz bir şey varsa yapın" mesajı verdi.


İş yerinde pozitif olmanın 18 yolu


Bir haftada IQ'nuzu yüzde 40 artırın


İşte Facebook gerçekleri

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS